Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tłuszcze roślinne w żywieniu zwierząt

2018-01-05
Tłuszcze roślinne w żywieniu zwierząt

Dieta dla zwierząt

Właściwa dieta i zdrowy tryb życia potrzebne są również naszym czworonogom. Jednak o ich zdrowie musimy zadbać my sami. Należy zapewnić im odpowiednią dla nich ilość ruchu i pokarm. Prawidłowe żywienie ma duży wpływ na kondycje fizyczną i ogólne zdrowie naszych zwierząt. Niektórzy właściciele kupują dlatego gotowe karmy, a inni sami komponują codzienny jadłospis. Ważne jest jedynie abyśmy dostarczali im odpowiedniej dawki witamin i mikroelementów.

Przygotowując pokarm dla naszych zwierzaków musimy uważać na produkty, które mogą im zaszkodzić np. czekolada, cukier, przyprawy czy niektóre owoce lub orzechy.

Tłuszcze

Jeden ze składników zdrowej diety, który powinien szczególnie zwrócić naszą uwagę to tłuszcze roślinne.

Tłuszcze w diecie czworonogów mają za zadanie dostarczać energii, która uwalnia się podczas trawienia i utleniania tłuszczów w organizmie. Tkanka tłuszczowa zebrana pod skórą tworzy również warstwę izolacyjną pozwalającą utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Tkanka tłuszczowa chroni także narządy wewnętrzne przed urazami i pozwala utrzymać je na właściwym miejscu. Tłuszcze u zwierząt podobnie jak i u człowieka pomagają w prawidłowym przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Niedobór tego składnika można bardzo szybko zaobserwować po sierści zwierzaka. Staje się ona matowa i wypadająca, a sam zwierzak może sprawiać wrażenie ospałego. Kolejnymi konsekwencjami niedoborów może być atopowe zapalenie skóry. Choroba ta jest najczęstszą przypadłością na którą chorują psy. Związana jest z podrażnieniem skóry i świądem, przez co zwierzak ciągle się drapie. Bez odpowiedniej diety ciężko załagodzić ten stan. Innymi skutkami niedoborów NNKT są np.:

  • zatrzymywanie wody w organizmie
  • obniżenie odporności
  • opóźnienie wzrostu
  • zmęczenie
  • podczas ciąży może prowadzić do niedorozwóju płodu
  • spowolnienie przemiany materii
  • u koni może doprowadzić do pękania i wysuszania kopyt

Wpływ wybranych olejów

Olej lniany

Szczególnie bogaty w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe Omega 3 wspierające leczenie dolegliwości układu trawiennego, krążenia i nerwowego. Dobrze podawać go szczeniętom, gdyż wpływa on pozytywnie na ich rozwój psychiczny i motoryczny. Regularnie spożywany poprawi wygląd sierści, dzięki czemu stanie się ona błyszcząca i miękka.

Olej kokosowy

Dzięki temu olejowi możemy pozbyć się drobnoustrojów i bakterii z układu trawiennego. Dodatkowo zatroszczy się on o zdrowe uzębienie pupila. Olej, który osadzi się na zębach naszego czworonoga ochroni je przed powstawaniem kamienia i zapobiegnie krwawieniu z dziąseł.

Olej z czarnuszki

Olej ten wspomaga zdrowie naszych podopiecznych, szczególnie w dolegliwościach alergicznych i problemach z przemianą materii. Działa moczopędnie, poprawia trawienie i reguluje poziom cukru we krwi. Zaleca się również podawanie go po zabiegach chirurgicznych.

Mając zwierzaka musimy się o niego troszczyć z podwójną siłą, ponieważ zwierze nie powie nam co go boli. Warto regularnie badać go u weterynarza i konsultować z nim również skład najodpowiedniejszej dla niego diety.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 817 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-20
Szybka realizacja zamówienia.
2024-03-15
Zamowienie i dostawa przebiegla bardzo sprawnie
pixel