Yerba mate składnikiem zdrowej diety
Yerba Mate jest naparem z liści ostrokrzewu paragwajskiego, pochodzącego z Ameryki Południowej. Swoją popularność zawdzięcza właściwościom pobudzającym oraz specjalnym metodom przyrządzania. Napój ten ma wiele cech prozdrowotnych, które z pewnością zachęcą do wprowadzenia Yerby na stałe do codziennej diety.
Wpływ na układ nerwowy
Yerba mate pozytywnie wpływa na pracę mózgu, co objawia się wzrostem zdolności koncentracji, poprawą pamięci oraz znoszeniem zmęczenia. Dzięki obecności witamin z grupy B pełni także rolę naturalnego antydepresanta, a więc poprawiają nastrój.
Regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej
Wysoka zawartość pierwiastków takich jak potas, magnez i mangan w naparze yerba mate pomaga w utrzymywaniu prawidłowego bilansu elektrolitów. Działając moczopędnie pomaga również pozbyć się nadmiaru nagromadzonej w organizmie wody. Jest to także właściwość przyczyniająca się do łagodzenia objawów napięcia przedmiesiączkowego i związanych z nim zaburzeń gospodarki wodnej.
Działanie przeciwutleniające
Napar z yerby jest niezwykle bogaty w antyutleniacze, co jest podstawą prozdrowotnego działania wielu produktów roślinnych. Yerba mate charakteryzuje się wyjątkowo silnymi właściwościami przeciw utleniającymi, więc jej picie przyczynia się do zapobiegania rozwojowi wielu chorób. Dzieje się tak, gdyż obecne w yerbie związki chronią przed stresem oksydacyjnym, uszkodzeniami DNA, utlenianiem lipidów i zwiększają wytwarzanie enzymów antyoksydacyjnych.
Przeciwnowotworowo
Dowiedziono, iż regularnie przyjmowany ekstrakt z yerba mate zwiększa stabilność struktury DNA, przez chroni je przed działaniem czynników rakotwórczych. Może wykazywać również właściwości cytotoksyczne, niszcząc już powstałe komórki rakowe.
Wpływ na gospodarkę lipidową
W wyniku ochrony przed utlenianiem kwasów tłuszczowych, yerba wpływa na zmniejszenie odkładaniu się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych. Badania wykazały, iż regularne picie yerba mate powoduje spadek frakcji cholesterolu LDL, jak również wzrost korzystnego HDL. Pijąc yerbę zmniejszamy więc prawdopodobieństwo powstawania zmian miażdżycowych, a co za tym idzie chronimy serce przed zmianami chorobowymi.
Wspomaganie trawienia i odchudzania
Yerba mate wpływa również na poprawę procesu trawienia, m.in. poprzez stymulację wydzielania żółci. A przyśpieszając tempo metabolizmu oraz spowalniając wchłanianie tłuszczów może ułatwić proces utraty zbędnych kilogramów. Ma wpływ także na normalizację poziomu cukru we krwi przez co zapobiega nagłym napadom głodu oraz przed rozwojem cukrzycy.
Przeciw infekcjom
Mate wspiera również pracę układu odpornościowego. Zawdzięcza to właściwościom przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym oraz przeciwpasożytniczym.