Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dezynfekcja pomieszczeń za pomocą lamp UV-C

2020-10-23
Dezynfekcja pomieszczeń za pomocą lamp UV-C

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie. Stosujemy się do zasad bezpieczeństwa, często myjemy i dezynfekujemy ręce, nosimy maseczki ochronne, a także staramy się zostać w domu, jeżeli jest to możliwe. W celu zmniejszenia ryzyka zakażenia w  miejscach publicznych coraz częściej są stosowane różne metody dezynfekcji, np. tradycyjna dezynfekcja środkami chemicznymi i płynami do dezynfekcji oraz bardziej nowoczesne metody – ozonowanie i dezynfekcja światłem UV-C.

Lampy UV czy ozonowanie?

W czasie pandemii ozonowanie staje się coraz popularniejsze, gdyż jest to tania, skuteczna i bezpieczna metoda dezynfekcji. Odpowiednie stężenie ozonu zabija wszystkie mikroorganizmy w powietrzu i wodzie, a po upływie kilku godzin ozon ulega całkowitemu rozpadowi i nie pozostawia po sobie żadnych szkodliwych substancji. Posiadacze dobrej jakości generatora ozonu mogą przeprowadzać proces ozonowania nawet codziennie. Główną wadą ozonu jest to, że podczas ozonowania zawsze musimy opuszczać pomieszczenie, a proces ten trwa około godziny. Niestety nie możemy też wchodzić do pomieszczenia od razu po ozonowaniu, ponieważ cząsteczki ozonu rozpadają się stopniowo, utleniając wszystkie zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne. Nowoczesne, prawidłowo zaprojektowane lampy UV-C są natomiast całkowicie bezpieczne nawet podczas pracy urządzenia.

Czy dezynfekcja lampami UV-C jest bezpieczna?

Bezpieczna  dezynfekcja powietrza za pomocą promieni UV-C powinna odbywać się w lampach przepływowych tak, aby promieniowanie UV-C nie wydostało się poza obudowę lampy lub oczyszczacza. Szczelne oczyszczacze powietrza z lampami UV, takie jak Wenon MF33, MF08 oraz MF01, są absolutnie bezpieczne, a więc możemy przebywać w pomieszczeniu podczas pracy takiego urządzenia.

Jak działa oczyszczacz z lampą UV-C?

Najpierw zanieczyszczone powietrze jest zasysane przez wentylator. Następnie w niektórych modelach oczyszczaczy powietrze jest filtrowane za pomocą jednego lub kilku filtrów. Mogą to być zmywalne filtry wstępne, filtry HEPA, a także filtry węglowe, które zatrzymują większe zanieczyszczenia, takie jak np. sierść zwierzęca, oraz małe cząsteczki pyłu zawieszonego PM10 oraz PM2,5. Kolejnym etapem oczyszczania powietrza jest jego dezynfekcja za pomocą lampy UV. Powietrze wydmuchiwane na zewnątrz oczyszczacza z lampą UV-C jest wolne od 99% wirusów i bakterii.

Jak skutecznie odkazić pomieszczenie biurowe, handlowe i usługowe?


Najlepszym rozwiązaniem dla małych i dużych firm będzie połączenie kilku metod dezynfekcji w celu uzyskania największej skuteczności. Po zakończeniu pracy polecamy przeprowadzić proces ozonowania, aby pozbyć się zanieczyszczeń z powietrza i powierzchni. Zamykamy wszystkie drzwi i okna, włączamy ozonator na 60 minut i opuszczamy pomieszczenie. Po tym czasie ozonator wyłączy się automatycznie, a ozon będzie stopniowo rozpadał się do tlenu, usuwając mikroorganizmy. Rano, przed rozpoczęciem pracy polecamy dodatkowo wywietrzyć pomieszczenie przez około 5 minut. Następnie możemy włączyć oczyszczacz powietrza z funkcją dezynfekcji UV-C. Odpowiednim modelem do pomieszczeń do 60 m2 będzie oczyszczacz Wenon MF08. Do pomieszczeń mniejszych polecamy oczyszczacz Wenon MF01 lub małą przenośną lampę UV-C Wenon MF33.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 902 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Super 5
2024-07-09
Wszystko ok.
pixel