Dezynfekcja przedszkoli i żłobków za pomocą ozonowania
Żłobki, przedszkola i kluby dziecięce to miejsca, gdzie dzieci spędzają bardzo dużo czasu, a w czasie pandemii są to placówki szczególnie niebezpieczne ze względu na brak możliwości ograniczenia kontaktów między dziećmi.
Koronawirus SARS-CoV-2 powodujący chorobę COVID-19 przenosi się drogą kropelkową i przez dłuższy czas może się utrzymywać na różnego rodzaju powierzchniach i w powietrzu. Najważniejsze więc jest stosowanie rozmaitych metod zapobiegania zakażeniu, spełnienie norm czystości i higieny: częste mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń oraz dezynfekcja powierzchni środkami umożliwiającymi dokładne wyczyszczenie podłóg, szafek, a nawet zabawek.
Środki chemiczne stosowane do dezynfekcji są efektywne, ale nie zawsze bezpieczne dla dzieci. Ponadto, płyny dezynfekujące można stosować jedynie do odkażania powierzchni, natomiast wirusy i bakterie są obecne również w powietrzu.
Dezynfekcja za pomocą ozonowania
Łatwym i skutecznym sposobem zapobiegania chorobom w żłobkach i przedszkolach jest ozonowanie pomieszczeń. Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Ma on właściwości wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Dzięki silnym właściwościom utleniającym ozon szybko i skutecznie zabija wirusy i bakterie w powietrzu oraz na powierzchniach, zmniejszając ryzyko zakażenia nie tylko nowym koronawirusem SARS-CoV-2, lecz także na przykład wirusem grypy lub różyczki. Ozon usuwa również nieprzyjemne zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznego, na przykład zapach moczu, a także likwiduje roztocza i pyłki kwiatowe powodujące alergie lub ataki astmy.
Jak działa ozon?
Działanie ozonu polega na gwałtownym utlenianiu zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Ozon (O3) jest gazem nietrwałym i wysoko reaktywnym, więc trzeci atom tlenu oddziela się od reszty i łączy z innymi cząsteczkami, utleniając bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby. Ozonator jest w stanie zdezynfekować nawet trudno dostępne miejsca, na przykład pluszowe zabawki lub wykładziny dywanowe. Po około 2 godzinach ozon rozpada się z powrotem do tlenu, co sprawia, że ozonowanie to nie tylko skuteczna, lecz także ekologiczna i bezpieczna metoda dezynfekcji, mogąca być bez obaw stosowana w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Ozon usuwa bakterie, wirusy, roztocza, pleśni, grzyby, nieprzyjemne zapachy i alergeny, nie pozostawia żadnych szkodliwych produktów ubocznych i nie powoduje reakcji alergicznych.
Jak ozonować pomieszczenia?
W przypadku żłobków i przedszkoli najbardziej efektywnym sposobem dezynfekcji za pomocą ozonowania będzie włączenie ozonatora na około 60 min pod koniec dnia, kiedy w pomieszczeniu nie ma już ani dzieci, ani pracowników. Po tym czasie ozonator wyłącza się automatycznie, a ozon nadal utlenia różnego rodzaju zanieczyszczenia. Rano, przed rozpoczęciem dnia, pomieszczenie warto wywietrzyć. Należy pamiętać, że ozon nie jest szkodliwy wyłącznie w przypadku przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Podczas procesu ozonowania należy obowiązkowo opuścić pomieszczenie, a także usunąć z niego wszystkie zwierzęta oraz rośliny.