Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dezynfekcja przedszkoli i żłobków za pomocą ozonowania

2020-05-15
Dezynfekcja przedszkoli i żłobków za pomocą ozonowania

Żłobki, przedszkola i kluby dziecięce to miejsca, gdzie dzieci spędzają bardzo dużo czasu, a w czasie pandemii są to placówki szczególnie niebezpieczne ze względu na brak możliwości ograniczenia kontaktów między dziećmi.
Koronawirus SARS-CoV-2 powodujący chorobę COVID-19 przenosi się drogą kropelkową i przez dłuższy czas może się utrzymywać na różnego rodzaju powierzchniach i w powietrzu. Najważniejsze więc jest stosowanie rozmaitych metod zapobiegania zakażeniu, spełnienie norm czystości i higieny: częste mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń oraz dezynfekcja powierzchni środkami umożliwiającymi dokładne wyczyszczenie podłóg, szafek, a nawet zabawek.
Środki chemiczne stosowane do dezynfekcji są efektywne, ale nie zawsze bezpieczne dla dzieci. Ponadto, płyny dezynfekujące można stosować jedynie do odkażania powierzchni, natomiast wirusy i bakterie są obecne również w powietrzu.

Dezynfekcja za pomocą ozonowania


Łatwym i skutecznym sposobem zapobiegania chorobom w żłobkach i przedszkolach jest ozonowanie pomieszczeń. Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Ma on właściwości wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Dzięki silnym właściwościom utleniającym ozon szybko i skutecznie zabija wirusy i bakterie w powietrzu oraz na powierzchniach, zmniejszając ryzyko zakażenia nie tylko nowym koronawirusem SARS-CoV-2, lecz także na przykład wirusem grypy lub różyczki. Ozon usuwa również nieprzyjemne zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznego, na przykład zapach moczu, a także likwiduje roztocza i pyłki kwiatowe powodujące alergie lub ataki astmy.

Jak działa ozon?


Działanie ozonu polega na gwałtownym utlenianiu zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Ozon (O3) jest gazem nietrwałym i wysoko reaktywnym, więc trzeci atom tlenu oddziela się od reszty i łączy z innymi cząsteczkami, utleniając bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby. Ozonator jest w stanie zdezynfekować nawet trudno dostępne miejsca, na przykład pluszowe zabawki lub wykładziny dywanowe. Po około 2 godzinach ozon rozpada się z powrotem do tlenu, co sprawia, że ozonowanie to nie tylko skuteczna, lecz także ekologiczna i bezpieczna metoda dezynfekcji, mogąca być bez obaw stosowana w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Ozon usuwa bakterie, wirusy, roztocza, pleśni, grzyby, nieprzyjemne zapachy i alergeny, nie pozostawia żadnych szkodliwych produktów ubocznych i nie powoduje reakcji alergicznych.

Jak ozonować pomieszczenia?


W przypadku żłobków i przedszkoli najbardziej efektywnym sposobem dezynfekcji za pomocą ozonowania będzie włączenie ozonatora na około 60 min pod koniec dnia, kiedy w pomieszczeniu nie ma już ani dzieci, ani pracowników. Po tym czasie ozonator wyłącza się automatycznie, a ozon nadal utlenia różnego rodzaju zanieczyszczenia. Rano, przed rozpoczęciem dnia, pomieszczenie warto wywietrzyć. Należy pamiętać, że ozon nie jest szkodliwy wyłącznie w przypadku przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Podczas procesu ozonowania należy obowiązkowo opuścić pomieszczenie, a także usunąć z niego wszystkie zwierzęta oraz rośliny.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 867 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-03
Polecam
2024-05-27
Bardzo szybka dostawa.Bardzo polecam.
pixel