Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dieta paleo, powrót do korzeni

2016-08-20
Dieta paleo, powrót do korzeni

Dieta paleo budzi ostatnio wiele emocji, także tych negatywnych, jednak wynika to z niewiedzy i ostrożności, jak ze wszystkim, co nieznane. A bać się nie ma czego, do nas ta dieta , a zwłaszcza wytłumaczenie pochodzenia, trafia :)


Za twórcę diety jaskiniowców, jak żartobliwie określa się dietę paleo, uznaje się Lorena Cordaina, amerykańskiego naukowca i autora książek poświęconych temu sposobowi odżywiania się. Sam autor zwykł jednak mawiać, że to nie żaden śmiertelnik był jej twórcą, a sama natura, gdyż właśnie z nią w zgodzie postępowali (i jadali) pierwsi ludzie.

Dieta paleo wzięła swą nazwę z okresu w dziejach ludzi, nazywanych paleolitem, inaczej zwany popularnie epoką kamienia łupanego. Był to trwający około 3 mln lat czas, w trakcie którego nasz gatunek wyewoluował, nauczył się stosowania prostych narzędzi, powstał i poszedł. Długo, prawda? Zmiany ewolucyjne w większości postępują bardzo mozolnie i powoli, również przystosowanie danego gatunku do trawienia określonymi pokarmami nie jest procesem szybkim. I gdy po paleolicie nadszed neolit, trwający maksymalnie 10 tysięcy lat aż do dzisiejszych czasów, to w dalszym ciągu nasze ciała są lepiej przystosowane do pokarmów dostępnych w paleolicie.

Idąc tym tropem, podstawą do diety paleo jest zrezygnowanie z pewnych grup pokarmów, które w paleolicie nie występowały i pojawiły się stosunkowo niedawno. Oczywiście, kompletnej wiedzy mieć nie będziemy, bo aktualną czerpiemy z wykopalisk i bazując na obserwacjach aktualnie istniejących, pierwotnych plemion. Dieta paleo absolutnie nie jest ślepym naśladowaniem jadłospisu przodków, który sam w sobie najlepszym nie był, a tylko polega na eliminacji produktów, które w czasie paleolitu nie były dostępne, a tym samym nasze ciała nie miały szans na przystosowanie się do nich.

Główe składniki tej diety, bazujące na współczesnej dostępności pożywienia, to warzywa i owoce, jajka (przypominam, jajka to nie nabiał), orzechy, ryby, grzyby oraz możliwie najepszej jakości mięso (najlepiej z wypasu pastwiskowego). Do jadłospisu paleo zdecydowanie przyda się blender bądź wyciskarka do soków, lub jedno i drugie. Smoothie, koktajle, pyszne, warzywne zupy, świeżo wyciskane soki – same pyszności, które urozmaicą nasze posiłki. Mniejsza ilość kalorii jest naturalną konsekwencją, a brak ich liczenia i poczucie sytości sprzyja wytrwaniu w tych "ograniczeniach". Bo paleo to sposób na życie. Nie jest dietą w popularnym tego słowa znaczeniu, nie ogranicza ona ilości spożywanych pokarmów, a jedynie zmienia jakość naszego jadłospisu.


Czego nie jemy? Najbardziej kontrowersyjnym punktem jest porzucenie nabiału.
Dietetycy już od dłuższego czasu sugerują, że przekonanie o tym, że mleko i jego pochodne są niezbędne nam do życia, opiera się na błędnych przesłankach. Mutacja, polegająca na trawiu produktów mlecznych przez dorosłe osobniki, a nie tylko dzieci, pojawiła się stosunkowo niedawno i nie każdy z nas jest jej szczęśliwym posiadaczem, a nietolerancja laktozy pojawia się częściej, niż się nam wydaje, niekoniecznie w postaci widocznej na pierwszy rzut oka wysypce – czasem jedynymi objawami jest na przykład częste chorowanie i odstawienie nabiału natychmias poprawia nasz stan zdrowia.
Omijamy szerokim łukiem również w
arzywa zawierające dużą ilość skrobi, produkty zbożowe oraz te, które powstają z wykorzystaniem kukurydzy, warzywa strączkowe oraz wszelką chemię, stosowaną w produkcji żywności. Dieta paleo niestety – łasuchów nie zachwyci. Zarówno sam cukier, jak i wszelkiego rodzaju słodkie produkty są tu niewskazane, nie przynoszą organizmowi żadnych korzyści, a ponadto osłabiają system odpornościowy. Całe szczęście – jest miodek :)

Tryb życia paleo to nie tylko dieta i ograniczenia. To również styl życia paleo, w którym nie zabraknie ruchu, regularnych ćwiczeń, gdyż tylko wówczas będziemy cieszyć się pełnią zdrowia. Warto również stosować takie zasady, jakimi kierowali się nasi praprzodkowie: spokojny, długi sen, głodówki i posty, a także naturalna higiena, czyli kosmetyki bazujące na produktach natury (jak świeżo tłoczone oleje, np. kokosowy) wspomogą nasze ciała i zdrowie, zmniejszając ilość chemii w naszym otoczeniu i pielęgnując barierę zdrowia, którą jest nasza skóra.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 873 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-03
Polecam
2024-06-03
Dostawa przebiegła bardzo szybko (w następnym dniu po dacie zamówienia) i super sprawnie. Urządzenia dotarły przed długim weekendem, na czym mi bardzo zależało. Dziękuje
pixel