Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dieta Raw Food – jedzenie bez gotowania

2019-05-27
Dieta Raw Food – jedzenie bez gotowania

Coraz więcej osób na stałe porzuca gotowanie, pieczenie, duszenie, smażenie produktów spożywczych. Nie rezygnują oczywiście z jedzenia całkowicie, ale jedynie z ich obróbki termicznej. Taki powrót do korzeni ma przynieść pełne zdrowie i optymalne oczyszczenie. I rzeczywiście, dieta raw food zdobywa uznanie niemalże na całym świecie, a promują ją już największe gwiazdy. Ten sposób codziennego żywienia cieszy się też coraz większym zainteresowaniem w Polsce i trzeba przyznać, że coraz więcej osób skłania się ku odżywianiu zgodnie z jej zasadami. Jeśli ciekawi Cię, jakie zasady obowiązują podczas stosowania diety raw food i na jakie efekty można liczyć, przeczytaj poniższy tekst. To kompendium wiedzy na temat żywienia, które zakłada dostarczanie naszemu organizmowi jedynie surowe produkty, niepoddawane obróbce termicznej.

Nieprzetworzona żywność – tajemnica zdrowego i długiego życia naszych przodków

Ci, którzy są zwolennikami diety raw food, uznają, że produkty spożywcze poddawane obróbce termicznej są po prostu niezdrowe i szkodliwe dla naszego zdrowia. Ich zdaniem to one przyczyniają się do najczęściej występujących chorób cywilizacyjnego świata, w tym nowotworów czy cukrzycy i chorób układu krążenia.

Twórcą diety raw food jest Maximillian Bircher-Benner. To on uznał, że jedzenie tylko surowych, nieprzetworzonych produktów pozwala zwalczyć rozmaite choroby. Sam był zresztą tego doskonałym przykładem, ponieważ poprzez jedzenie tylko surowych jabłek, pozbył się żółtaczki.

Podstawowe zasady żywienia zgodnie z dietą raw food

Suszenie żywności na diecie raw

Spokojnie można pozbyć się garnków, patelni czy piekarnika. Dieta raw food nie zakłada spożywania produktów, które poddawane są obróbce termicznej. Można za to nabyć jedną z suszarek do owoców i warzyw, na przykład Sedona Supreme marki Tribest, dehydrator CI IR D5 Drugiej Generacji. Do ciekawych i popularnych dehydratorów, zaliczyć możemy także: dehydrator Byzoo Scorpion oraz dehydrator Byzoo DH02. Okazuje się, że to właśnie one są jedną z podstaw przygotowywania produktów zgodnie z takim rodzajem żywienia.

Można więc jeść produkty surowe, w tym wszystkie owoce i warzywa, suszone, do tego nasiona i ziarna. Można korzystać też z miodu, nektarów, przypraw, ziół oraz olejów roślinnych. Te ostatnie można nawet wytłaczać samodzielnie przy wykorzystaniu prasy do tłoczenia oleju. Ważne, by wszystkie produkty były ze zbiorów ekologicznych, pozbawione toksyn i sztucznych substancji.

Należy podkreślić, że dzisiaj funkcjonuje kilka modeli diety raw food. Niektórzy zajadają się nie tylko surowymi warzywami czy owocami, ale też mięsem oraz rybami. Tolerują także spożywanie surowych jajek i nieprzetworzonego mleka. W każdej diecie na pewno przyda się prasa do oleju oraz suszarki do owoców i warzyw.

Prekursorzy diety raw food zakładają, że witarianie, czyli osoby, które takową stosują, mogą jeść produkty spożywcze podgrzane do maksymalnie 42 stopni. Dzięki temu wszystkie korzystne enzymy, wartości odżywcze oraz minerały pozostają w pożywieniu.

Jak działa dieta raw food?

Enzymy z surowych produktów wspierają procesy trawienne. Co więcej, to właśnie taka żywność zawiera najwięcej witamin i wartościowych minerałów – te bardzo często zostają usuwane wraz z obróbką termiczną. Pamiętajmy również, że proces obróbki termicznej może powodować występowanie toksycznych substancji – podczas podgrzewania wydzielają się przecież czynniki rakotwórcze. Wybierając ekologiczne produkty, niwelujemy również ryzyko wchłaniania się do naszego organizmu pestycydów i innej chemii, którą pryskane są uprawy. Wszystko to ma działać uzdrawiająco i ochronnie na ludzkie ciało.

Zaletą stosowania diety, której podstawą jest jedzenie surowizny, jest również to, że mamy więcej wolnego czasu. Nie gotujemy, po kuchennych kulinariach nie musimy sprzątać. Samo przygotowywanie posiłków jest niezwykle proste, bo najczęściej polega jedynie na pokrojeniu produktu, ewentualnie jego wysuszeniu. Uwagę warto zwrócić jeszcze na jeden aspekt. Przecież nieprzetworzone produkty i brak substancji chemicznych przyczyniają się także do gubienia zbędnych kilogramów.

Dieta raw food to nie tylko czasowa zmiana odżywiania. To nowy styl życia. Najważniejsza jest świadomość konieczności zdrowego, ekologicznego jedzenia z lokalnych upraw.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 867 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-03
Dostawa przebiegła bardzo szybko (w następnym dniu po dacie zamówienia) i super sprawnie. Urządzenia dotarły przed długim weekendem, na czym mi bardzo zależało. Dziękuje
2024-05-22
Jestem zadowolona z zakupu- polecam
pixel