Dodatek nasion i pestek do koktajli
Wraz z nadejście zimy niestety zmniejsza nam się dostępność świeżych warzyw i owoców. Dlatego zazwyczaj w tym okresie znacząco mniej ich spożywamy, co jest oczywiście dużym błędem. Nasz organizm potrzebuje do prawidłowego rozwoju stały dostęp do wszystkich wartości odżywczych.
Aby dostarczać kompletu witamin i minerałów, w naszym posiłku oprócz dostępnych, sezonowych, świeżych produktów, warto sięgnąć po ziarna, nasiona, pestki i kasze. Dodawanie ich do naszych koktajli świetnie uzupełni braki witaminowe spowodowane ograniczonym dostępem do warzyw i owoców w okresie jesienno-zimowym.
Chodź z pozoru są małe i drobne, to kryją w sobie skarbnice wszystkich ważnych dla nas wartości odżywczych tj: białka, sole mineralne (potas, miedź, cynk, magnez, mangan) i co ważne zawierają również kwasy tłuszczowe omega 3. Pestki mają na nas działanie przeciwzapalne, utrzymują równowagę hormonalną i zapobiegają utlenianiu.
Ziarna i pestki, które warto dodawać do koktajli to np.:
Siemię lniane
Źródło kwasów omega -3, cynku, witaminy E, lignanów, fitoestrogenów, błonnika i substancji śluzowych. Dodanie go do koktajlu sprawia, że jest on prawie niewyczuwalne w zmianie smaku, dlatego zalecane jest jego spożycie w takiej właśnie formie osobom, które nie lubią zapachu i konsystencji naparu z siemienia lnianego. Ma ono właściwości przeczyszczające, regulujące poziom cukru i obniżające poziom cholesterolu we krwi.
Słonecznik
Źródło aminokwasów, witamin E, D, A i z gr. B, zawiera cynk, żelazo, wapń, potas i kwasy tłuszczowe. Nasiona słonecznika poprawiają wzrok, wzmacniają kości, zapobiegają anemii i powstawaniu wrzodów żołądka, wzmacniają organizm i poprawiają stan naszej skóry.
Pestki dyni
Źródło witamin E, C, A, D, B1, B2, B6, minerałów (magnez, żelazo, fosfor, mangan, cynk), a także białka i kwasów tłuszczowych. Zalecane przy dolegliwościach związanymi z chorobami nerek.
Nasiona chia
Źródło fosforu, wapnia, błonnika i kwasu alfa linolenowego, zawiera również substancje śluzowe. Obniżają poziom złego cholesterolu, podnosząc jednocześnie poziom tego dobrego. Poprawiają prace mózgu i działają leczniczo w stanach depresyjnych.
Sezam
Źródło wapnia, magnezu, cynku, żelaza, fosforu, błonnika i witamin z gr B. Dodają energii, zapobiegają stanom zapalnym organizmu, dzięki obecności w nich przeciwutleniaczy, opóźniają procesy starzenia i poprawiają prace mózgu.
Nasiona te można wsypać do kielicha blendera wysokoobrotowego i zblendować je z pozostałymi składnikami na jednolitą konsystencję lub dodać na koniec i spożywać je w formie nie rozdrobnionej.