Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Filtry powietrza w oczyszczaczu Radic 8 Viruskiller

2017-09-27
Filtry powietrza w oczyszczaczu Radic 8 Viruskiller

Jakość powietrza

Temat jakości powietrza, którym oddychamy staje się niezmiernie istotny w obecnych czasach, kiedy to czyste powietrze stało się swego rodzaju luksusem. Szczególnie w dużych miastach o sporym natężeniu ruchu samochodowego, ale również w miejscach dużych skupisk domów mieszkalnych, poziom zanieczyszczenia powietrza bywa wyjątkowo wysoki. Normy zawartości poszczególnych rodzajów pyłów czy związków chemicznych nierzadko przekraczane są kilkukrotnie. Nie można więc zapominać że na równi z drogą pokarmową, drogi oddechowe są głównym wejściem dla substancji mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia naszego organizmu. To jak silnie oddziałowuje na nas zanieczyszczenie powietrza zauważyć można po stale rosnącej epidemii chorób układu oddechowego, szczególnie na tle alergicznym jak np. astma, wywoływanych lub zaostrzanych również przez wirusy, bakterie czy grzyby.

Nie da się ukryć, że zatrute powietrze jest ceną jaką płacimy za wysoko zaawansowany rozwój technologiczny. Dla ochrony naszego zdrowia z pomocą może nam jednak przyjść również najnowocześniejsza technologia. Aby móc oddychać czystym powietrzem bez jakichkolwiek zanieczyszczeń najlepiej jest zakupić oczyszczacz powietrza do pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu. Wybór spośród dostępnych na rynku urządzeń może okazać się wyjątkowo skomplikowany. Najbardziej przydatną wiedzą okazać się może znajomość rodzajów wykorzystywanych do oczyszczania powietrza technologii, czyli przede wszystkim rodzajów filtrów znajdujących się w oczyszczaczach. Najpowszechniejsze trzy rodzaje filtrów to: filtry HEPA, filtry węglowe oraz filtry UV. Poniżej zamieszczamy więc charakterystykę poszczególnych typów filtrów oraz urządzenie oczyszczające powietrze z użyciem nich wszystkich, czyli Radic 8 Viruskiller.

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza

Filtr HEPA

HEPA, czyli wysoko-sprawny filtr powietrza to sposób oczyszczania powietrza mający swoje początki już w czasie II wojny światowej, gdzie wykorzystywano go do ochrony żołnierzy przed radioaktywnymi cząsteczkami pyłu.

Najważniejszą cechą filtra HEPA jest jego zdolność do wychwytywania najmniejszych (poniżej 0,5 mikrona), a zarazem najgroźniejszych dla układu oddechowego człowieka cząsteczek. Obecnie filtry HEPA często stosowane do filtrowania powietrza w pomieszczeniach, zapewniają oczyszczanie powietrza w domu na poziomie 99,97% wychwycenia wszelkich cząstek zawieszonych w powietrzu, których rozmiar jest nie mniejszy niż 0,3 mikrona oraz 95% cząsteczek wielkości od 0,3 do 0,1 mikrona. Ze względu na tę dokładność oczyszczania filtry HEPA powszechnie stosowane są do oczyszczania powietrza dla alergików.

Filtry HEPA wykonane są ze szkła spiekanego i zapewniają filtrację powietrza przez pory wielkości 0,3 µm. Dzięki temu mają zdolność wychwytywania niezwykle małych zanieczyszczeń o cząsteczkach nie mniejszych niż 0,3 µm:

- pyłków (ich wielkość: 5-100 µm )

- pleśni (ich wielkość: 2-20 µm)

- alergenów sierści zwierząt domowych (ich wielkość: 0,5-100 µm)

- zarodników roztoczy kurzu (ich wielkość: 0,5-50 µm)

- bakterii (których wielkość: 0,35-10 µm)

Podsumowując filtr HEPA usunie z pomieszczeń nim oczyszczanych kurze, pyłki, zarodniki pleśni, roztocza i inne alergeny i większość bakterii. Nie usunie jednak związków takich jak lotne związki chemiczne, dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy, wirusy. Ponadto złapane w filtr mikroorganizmy mogą z czasem ulegać rozmnożeniu. Stąd nasuwa się potrzeba wsparcia filtra HEPA dodatkowymi metodami oczyszczania. Dodatkowo filtr HEPA Radic8, został wzbogacony srebrną nitką, aby nawet po wyłączeniu oczyszczacza, nie następowało jakiekolwiek namnażanie wirusów.

Filtr węglowy

Filtr zawierający węgiel aktywowany posiada bardzo wysoką zdolność wiązania wychwytywanych cząsteczek i związków chemicznych. Filtr z węgla aktywnego charakteryzują drobne i bardzo chłonne pory oraz dużą powierzchnię (w przeliczeniu na jednostkę masy) zdolną do wychwytywania dużej ilości nawet bardzo małych cząsteczek.

Filtr węglowy jest nierzadko dodatkowo modyfikowany np. poprzez impregnację dodatkowymi związkami chemicznymi, aby ukierunkować jego zdolności adsorpcyjne na pochłanianie wybranych składników (np. metali ciężkich).

Zanieczyszczenia przechodzące przez taki filtr reagują chemicznie z węglem i zostają z nim związane, przez co zostają unieczynnione i zatrzymane wewnątrz filtra.

Filtry oparte na węglu aktywnym są skuteczne w oczyszczaniu powietrza z: dymu, zapachów, środków chemicznych, niektórych gazów.

Niewątpliwymi zaletami filtra węglowego są więc: największa chłonność spośród dostępnych filtrów, zdolność wychwytywania lotnych związków chemicznych, dymu i zapachów oraz trwałe wiązanie zanieczyszczeń wewnątrz struktur filtra.

Filtr ultrafioletowy (filtr UV)

Filtr wykorzystujący światło ultrafioletowe posiada taki ładunek elektromagnetyczny, który niszczy bakterie, wirusy czy inne mikroorganizmy poprzez zrywanie wiązań molekularnych w strukturach DNA. Filtr ten jedynie emitując światło, bez jakiejkolwiek mechanicznej ingerencji, eliminuje niepożądane cząsteczki znajdujące się w zasięgu promieniowania.

Światło ultrafioletowe stanowi skuteczny oczyszczanie powierza z: bakterii, wirusów, pleśni, drożdży. Nie usuwa jednak kurzu, alergenów czy pyłów. Jest to najskuteczniejszy filtr przeciwko mikroorganizmom, znajdujący zastosowanie w pomieszczeniach wymagających sterylizacji, takich jak szpitale, kuchnie, laboratoria, przedszkola. Światło UV może być korzystne dla tych, którzy często chorują, ponieważ pomaga zapobiegać wielu chorobom i dolegliwościom. Jest to również bardzo skuteczny sposób na walkę z pleśnią w pomieszczeniach. Filtr UV także jest najczęściej używany wraz z innymi sposobami oczyszczania.

Radic8 Viruskiller

Firma Radic8 z Bolton w Anglii, produkująca profesjonalne oczyszczacze powietrza do zastosowania medycznego, po raz pierwszy w Polsce, w sezonie 2017/18 wprowadziła linię oczyszczaczy do zastosowania domowego. Są to modele Hextio oraz Viruskiller (Blue), który jest takim łącznikiem pomiędzy linią doomową, a profesjonalną. Linia profesjonalna to cztery modele o znaczniku VK (VK 102, VK 002, VK Medi, VK Black). 

Oczyszczaczem posiadającym wszystkie wyżej wymienione rodzaje filtrów jest Radic 8 Viruskiller. Podstawowy zakres oczyszczania powietrza tym urządzeniem obejmuje dwa aktywne filtry węglowe oraz srebrny filtr HEPA o dużej powierzchni, zamieszczony w mechanicznym filtrze wstępnym do wielokrotnego oczyszczania. Połączenie tych filtrów zapewnia oczyszczenie m.in. z cząsteczek pyłów i związków chemicznych zawartych w smogu, kurzu i roztoczy, alergenów, większości szkodliwych mikroorgnizmów oraz nieprzyjemnych zapachów. Stosowanie takiego oczyszczacza zmniejszy narażenie na związki szkodliwe dla naszego układu oddechowego, szczególnie istotne jest to dla osób podatnych na choroby płuc, alergików i chorych na astmę, dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Ponadto jest możliwość zastosowania poduszeczek zapachowych, które nadadzą oczyszczonemu powietrzu dodatkowych walorów.

Dodatkowym atutem oczyszczacza Radic 8 Viruskiller jest obecność reaktora 8 lamp UVC, który umożliwia poprzez zastosowanie promieniowania ultrafioletowego sterylizację pomieszczeń. Osobno włączane lampy umożliwiają pozbycie się z powietrza w pomieszczeniu wszelkich pozostałych mikroorganizmów, a nawet wirusów! Funkcja ta jest niezwykle przydatna w miejscach, gdzie sterylność zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych oraz dla osób o obniżonej odporności układu immunologicznego.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność urządzenia oczyszczającego Radic 8 Viruskiller może się ono poszczycić skutecznym oczyszczaniem pomieszczeń o powierzchni nawet 66 m2 dzięki kilkuktrotnym wymianom całego powietrza w godzinę pracy. Ponadto urządzenie cechuje nowoczesny design, łatwe sterowanie na panelu głównym lub pilocie, możliwość ustawiania automatycznych trybów czasowych, dostosowywanie prędkości wiatraka do potrzeb oraz łatwy dostęp do wymienialnych filtrów (węglowych po bokach i HEPA wraz ze wstępnym z przodu).

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 857 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Obsługa pierwsza klasa. Błyskawiczna wysyłka, towar dobrze zabezpieczony, bezproblemowo.
2024-05-06
Wszystko w jak najlepszym porządku, dziękuję.
pixel