Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak gotować zdrowe POTrawy? Najlepiej z szybkowarem Instant Pot!

2022-04-23
Jak gotować zdrowe POTrawy? Najlepiej z szybkowarem Instant Pot!

Nowe sprzęty do zdrowego gotowania dla całej rodziny, czyli szybkowary wielofunkcyjne Instant Pot w Mocy Soków!

Zakres oferowanych przez nasz sklep produktów parę miesięcy temu poszerzył się o nowy wielofunkcyjny sprzęt. To dla nas spore wydarzenie, gdyż Instant Pot to nie pierwszy lepszy robot kuchenny. Serie szybkowarów wielofunkcyjnych Instant Pot to urządzenia, które osiągnęły spektakularny sukces na zachodnim rynku. Świadczą o tym m.in. całe masy sprzedawanych na Amazon książek kucharskich pisanych specjalnie pod ten konkretny sprzęt gotujący. Instant Poty osiągnęły status kulinarnego fenomenu porównywalnego ze znanym z naszego podwórka Termomixem. Jest to sprzęt nieco inny, ale zdecydowanie porównywalnym pod kątem szerokiego zakresu możliwości i ułatwiania kuchennej pracy. Zamierzamy udowodnić jego potęgę jego funkcjonalności na przykładzie szerokiego zakresu programów, dzięki którym Instant Pot może poprawić jakość naszej diety, a tym samym nasze zdrowie!

Dlaczego Instant Pot może stać się niezbędnym elementem zdrowej kuchni?

Taki rodzaj sprzętu, jak szybkowar Instant Pot, może być niesamowitą zmianą i ułatwieniem codziennego planowania i gotowania posiłków. Instant Pot może zastąpić w kuchni całą masę różnych urządzeń, a ilość funkcjonalności zależy od wybranego modelu. Już podstawowy model serii Duo zastępuje aż 7 różnych sprzętów, w tym szybkowar, wolnowar, jogurtownicę, parowar, ryżowar, patelnię i podgrzewacz. Modele bardziej zaawansowane umożliwiają również pieczenie jak w piekarniku, w tym pieczenie ciast, gotowanie metodą Sous Vide, grilowanie, sterylizowanie, suszenie czy beztłuszczowe „smażenie” metodą Air Fry. 

Urządzenia typu „wszystko w jednym” stale cieszą się niesłabnącą popularnością. Metrażowe możliwości naszych kuchni często nie są zbyt imponujące, stąd każdy kolejny sprzęt na kuchennym blacie robi różnicę. Jednocześnie popularność i dostępność różnorodnych diet sprawia, że w celu wykonania wielu przepisów potrzeba różnego rodzajów sprzętów. Stąd warto ograniczać ich ilość poprzez umiejętny dobór urządzeń wielofunkcyjnych, zgodnie z naszymi wymaganiami. Istnieje również nieco fałszywe przeświadczenie, że zdrowa dieta wymaga poświęcania wielu godzin spędzanych na przygotowywaniu posiłków, co już obalaliśmy w naszym poprzednim artykule. Jeśli ktoś lubi, to oczywiście może. Ale dla większości z nas każda oszczędność czasu jest na wagę złota. Z doświadczenia użytkowników (w tym naszego) wynika, że szybkowary wielofunkcyjne Instant Pot umożliwiają znaczne skrócenie czasu samodzielnego przygotowywania zdrowych potraw. To niewątpliwa zaleta, będąca inwestycją w nasze zdrowie!

 

Tryby szybkowarów Instant Pot, które poprawią jakość Twojej diety i Twoje zdrowie!

 • Gotowanie pod ciśnieniem — to sposób gotowania nie tylko skracający czas obróbki termicznej jedzenia, ale również wpływający na jego jakość. Krótszy czas obróbki to także mniejsze straty składników odżywczych. Ten rodzaj gotowania można używać do tzw. duszenia, które dzięki panującym w garnku warunkom sprawia, że mięsa czy inne składniki zachowują wewnątrz więcej smaku i aromatu. Dzięki temu z powodzeniem możemy zastąpić mniej zdrowe sposoby obróbki takie jak smażenie — gotowaniem w szybkowarze.

 • Slow Cook, czyli wolne gotowanie. To metoda zakładająca, że użycie niższych temperatur do „gotowania” (nie jest osiągana temperatura wrzenia wody), ale w mocno wydłużonym czasie sprawi, że pożywienie zachowa więcej witamin i składników odżywczych wrażliwych na działanie wysokich temperatur. Program Slow Cook dostępny jest w każdym z Instant Pot-ów.

 • Gotowanie na parze — to jeden z najzdrowszych sposobów obróbki termicznej pokarmów. Pożywienie nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, przez co substancje odżywcze nie są z niego wypłukiwane. Najlepiej nadaje się do gotowania warzyw oraz ryb i drobiu. Program Steam (gotowanie na parze) dostępny jest w każdym z dostępnych modeli, a umieszczenie jedzenia nad powierzchnią wody jest możliwe dzięki dołączanemu do każdego urządzenia stojakowi do gotowania na parze.

 • Jogurtownica, czyli domowe jogurty na wyciągnięcie ręki. Jednym z ważniejszych warunków zdrowego organizmu jest zadbanie o zdrowie przewodu pokarmowego. Niezbędne w zdrowej diecie jest więc dostarczanie dobrej jakości probiotycznych bakterii, które znajdują się m.in. w jogurtach. Instant Poty oferują specjalny tryb do przygotowywania własnych probiotycznych jogurtów zarówno na bazie mleka odzwierzęcego jak i napojów roślinnych. 2-stopniowy program do robienia jogurtów obejmuje pasteryzację mleka, a następnie fermentację po dodaniu starteru żywych kultur bakterii. Dostępny prawie we wszystkich modelach — z wyjątkiem Duo Crisp i Pro Crisp.

 • Bean/Chilli — czyli dedykowany program do gotowania jednogarnkowych dań z sycących i niezwykle odżywczych nasion roślin strączkowych, czyli potocznie zwanych fasolek. Chili to danie kuchni amerykańskiej, które cieszy się wyjątkową popularnością. Spośród niezliczonych wersji tego dania, każdy może znaleźć coś dla siebie i  urozmaicić odżywczo swoją dietę.

 • Jajka mogą stanowić ważny składnik zdrowej diety ze względu na ich kompleksowy skład odżywczy. Szybkowar Instant Pot dzięki trybowi przeznaczonemu do gotowania jajek (Egg) zastąpi urządzenie zwane “jajowarem” i ułatwi uzyskanie jajka o dokładnie takim poziomie ścięcia, jaki sobie zażyczymy.

 • Jak wiemy, podstawą piramidy zdrowego odżywiania są zboża. Gotowanie różnych odmian ryżu czy kasz może niekiedy sprawiać problemy. Ich rozwiązaniem są tryby specjalnie dostosowane do ryżu (Rice) oraz innych ziaren (Multigrain), dzięki którym uzyskamy idealne ugotowanie, sypkość i smak, które sprawią, że zdrowa dieta będzie również bardzo przyjemna.

 • Owsianka na śniadanie nie bez powodu kojarzy nam się ze szczupłą sylwetką i zdrowym stylem życia. Dlatego Instant Pot również posiada tryb przeznaczony do tego właśnie rodzaju posiłku. Śniadanie z tym trybem (Porridge) robi się praktycznie samo, a my możemy zająć się porannymi ćwiczeniami lub parzeniem ulubionej ziołowej herbaty.

 • Smażenie gorącym powietrzem (Air Fry) — to innowacja wprowadzona w modelach serii Crisp. Specjalny kosz i system cyrkulacji powietrza sprawiają, że z dodatkiem minimalnej ilości tłuszczu można uzyskać potrawy bardzo zbliżone do smaku i chrupkości tych smażonych na głębokim tłuszczu. To rewolucja w zdrowej diecie, która znacznie zmniejszy tęsknotę za niezdrowymi, tłustymi przekąskami takimi jak m.in. smażone na oleju frytki. 

 • Funkcja Air Fry umożliwia również użycie Instant Pota do suszenia żywności. Dodatkowy tryb suszenia (Dehydrate) obecny w urządzeniach serii Crisp, umożliwia przedłużanie świeżości owoców i warzyw zmieniając je w zdrowe, chrupiące przekąski

 • Sous Vide — to nowoczesny styl gotowania pochodzący z kuchni francuskiej. Najlepiej sprawdza się w przygotowaniu ryb i delikatnych mięs. Dzięki szczelnym zamknięciu w specjalnym woreczku i powolnemu gotowaniu w niskich temperaturach potrawa zachowuje pełnię smaku i aromatu oraz więcej składników odżywczych niż przygotowywana w tradycyjny sposób. Tryb gotowania metodą suvi dostępny jest w większości modeli Instant Pot.

 

Baza dedykowanych przepisów

 

Jak już wspomnieliśmy, w kraju pochodzenia (Kanada) oraz sąsiadujących stanach Zjednoczonych, Instant Pot osiągnął duży sukces, co przełożyło się na powstawanie rosnącej każdego dnia gigantycznej bazy przepisów. Kulinarni pasjonaci zainspirowani możliwościami Instant Pot zaczęli tworzyć własne przepisy, dzięki czemu korzystanie z Instant Pot umożliwia naśladowanie osiąganych przez nich efektów. Znajomość języka angielskiego umożliwia nieograniczony wybór i dostęp do przepisów każdego rodzaju kuchni. Jako oficjalni dystrybutorzy wprowadzający Instant Pot na polski rynek podjęliśmy się jednak ambitnego wyzwania budowania polskiej bazy przepisów do szybkowarów Instant Pot. Dostrzegamy potencjał, jaki niesie za sobą codzienne użytkowanie tych urządzeń w polskiej, ale i europejskiej kuchni. Dlatego na naszej stronie Instant Pot podjęliśmy się stałego dodawania przepisów, które ułatwią rozpoczęcie przygody z użytkowaniem tych niezwykłych urządzeń wielofunkcyjnych oraz poszerzą możliwości kulinarne naszych klientów. Polecamy więc zaglądnięcie do stale poszerzającego się katalogu przepisów oficjalnej strony Instant Pot Polska, ale zachęcamy również do dzielenia się własnymi pomysłami powstałymi podczas testowania możliwości tego sprzętu.

 
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 857 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Szybko, sprawnie. Towar na czas transportu dobrze zabezpiezpieczony.
2024-04-29
Zamówienie przebiegło sprawnie
pixel