Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zabezpieczyć się przed smogiem?

2017-10-31
Jak zabezpieczyć się przed smogiem?

Jak powinniśmy zabezpieczać się przed szkodliwymi dla zdrowia skutkami oddychania zanieczyszczonym powietrzem? Odpowiedź i cenne porady poniżej!

Przebywanie na zewnątrz

Przede wszystkim w czasie najwyższych stężeń parametrów smogowych najlepiej mocno ograniczyć przebywanie na dworze (lub na polu, jeżeli ktoś mieszka w polskiej stolicy smogu – Krakowie). Aby być na bieżąco z aktualnym stanem jakości powietrza dobrze jest sprawdzać go przez internet lub za pośrednictwem poręcznych aplikacji na smartfona. Dzięki temu możemy przełożyć załatwianie mniej ważnych spraw na dni mniej zatrutego powietrza.

Podczas wysokich stężeń niebezpiecznych substancji w powietrzu również lepiej darować sobie wieczorne spacery, a biegi po parku zamienić na bieżnię w klubie fitness. Z domu wychodzić jednak musimy, więc na ten czas najlepiej zaopatrzyć się w maski antysmogowe. Z racji rosnącej świadomości społeczeństwa maseczki, szczególnie w dużych miastach, przestały już wywoływać sensacje. Powinien być to już ostateczny argument za tym, że każda osoba świadoma wartości dbania o własne zdrowie na co dzień powinna nosić ochronną maseczkę.

Maska antysmogowa

Istotnym elementem jest również wybór środków transportu. W dużych miastach, gdzie komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta, wybór publicznego środka transportu powinien być dla nas oczywistością. Wybierając przykładowo dojazd tramwajem oszczędzamy nie tylko paliwo, ale nierzadko czas który musielibyśmy poświęcić na stanie w korku w godzinach szczytu. Co jednak najważniejsze, każdy taki pojedynczy wybór to cegiełka do poprawy ogólnego stanu jakości powietrza w mieście.

Natomiast dla zapalonych sportowców, którzy wybierają dojazdy rowerem, inwestycja w wysokiej jakości maseczkę z wydajnym filtrem to absolutna konieczność. Przebywanie w spalinach aut bez odpowiedniej ochrony to zbyt wysokie ryzyko dla naszego zdrowia.

Przebywanie w pomieszczeniach

Niezbędną praktyką dla zachowania odpowiedniej ilości tlenu w pomieszczeniach jest ich wietrzenie. Co jednak jeśli wpuszczając „świeże” powietrze z zewnątrz, pomieszczenie napełniamy również szkodliwymi składnikami smogu. Z pomocą przychodzą nam więc oczyszczacze powietrza. Dzięki doborze odpowiedniego urządzenia możemy oczyścić powietrze ze składników smogu takich jak drobnocząsteczkowe pyły zawieszone za pomocą filtra HEPA. Dodatkowo, jeżeli w urządzeniu znajduje się również filtr węglowy, umożliwi to usunięcie toksycznych związków chemicznych, w tym lotnych, jak również zneutralizuje nieprzyjemne zapachy dymu.

Oczyszczacz pozbędzie się również niepożądanych składników powietrza pochodzących z wnętrza mieszkania, takich jak kurz, roztocza, zarodniki pleśni czy sierść zwierząt, co jest szczególnie istotne dla alergików. Dla osób szczególnie podatnych na infekcje przydatny okazać się może filtr z lampą UV, który pozbywa się z powietrza również bakterii i wirusów. Inwestycja w porządny oczyszczacz powietrza na pewno zaprocentuje zmniejszoną częstotliwością infekcji układu oddechowego oraz ewentualnych objawów alergicznych. Ponadto stanowić będzie profilaktykę zmniejszającą ryzyko wystąpienia wielu innych chorób, u podłoża których leży zatoksycznienie organizmu, w tym nawet nowotworów.

Oczyszczacz powietrza  Radic8 Viruskiller

Dieta dla zdrowego układu oddechowego

Aby wspomóc organizm w walce z zanieczyszczeniami pochodzącymi z powietrza warto zadbać o wysoką jakość diety oraz odpowiednią suplementację. Przyjmowanie składników takich jak witamina A, C, E i selen pomoże zneutralizować nadmiar wolnych rodników poprzez działanie antyoksydacyjne oraz wesprze układ immunologiczny w samooczyszczaniu z niebezpiecznych toksyn.

Dobrą praktyką zdrowotnej profilaktyki będą również wyjazdy za miasto. Parodniowe lub nawet kilkugodzinne oddychanie naprawdę czystym powietrzem da chwile wytchnienia naszym płucom oraz możliwość ich oczyszczenia. Przed wyjazdem upewnij się, że wybrane miejsce na pewno jest czystsze od miejsca zamieszkania. Dobrym przykładem niewłaściwego wyboru miejsca odpoczynku jest Zakopane, mylnie utożsamiane z czystym, górskim powietrzem. W Zakopanem natomiast zdarza się, że występuje równie zanieczyszczone powietrze co w pobliskim Krakowie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 781 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-19
ok
2024-02-07
Wszystko oki
pixel