Karaibskie ukojenie nerwów
Słodki i smaczny koktajl, przywodzący na myśl słoneczne Karaiby, podniesie na duchu i zastąpi niezbyt zdrowe, słodkie przekąski.
O leczniczych właściwościach bananów mało kto słyszał. Lekarze są zgodni, że zjedzenie jednego banana jest zdrowsze niż zjedzenie jednego jabłka. Zawierają witaminę A, wapń, potas, żelazo, fosfor i naturalne cukry, długo wchłaniające się. Dwa banany dają wystarczająco dużo energii, aby przepracować intensywnie 2,5 godziny. Pozytywnie wpływają na ukłąd krążenia i nerwowy, pomagają radzić sobie ze stresem, dotlenić mózg (dzięki potasowi), a duża ilość błonnika zapobiega zatwardzeniom. Zawarty w bananach tryptofan sprawia, że czujemy się zrelaksowani, poprawia nastrój, dlatego jest polecany osobom chorym na depresję. Dzięki zawartościom witamin z grupy B i minerałom pomogą osobom zmagającym się z głodem nikotynowym, a także kobietom cierpiącym z powodu bóli menstruacyjnych. Łagodzą poranne nudności, pomagają się wyciszyć, złagodzą zgagę, ukoją przewód pokarmowy. Warto też pamiętać, że banany są bogatym źródłem żelaza, polecane są anemikom, krwiodawcom i osobom w trakcie rekonwalescencji, a także wykazyją działanie odkwaszające.
Ananas uważany jest za owoc ułatwiający odchudzanie dzięki zawartości biotyny i bromeliny, enzymu proteolitycznege (rozkładającego białka do aminokwasów), który usprawnia trawienie i przemianę materii, a także działa przeciwzapalnie (zwłaszcza przy chorobach zapalnych stawów, polecany jest zatem przy dolegliwościach bólowych) , dodatkowo znajdziemy w nich także witaminę C, B6 oraz mangan i miedź. Wykazują również działanie estrogenopodobne i rozrzedzające krew, stymuluje wchłanianie wapnia, wspomaga pracę trzustki.
Kokos jest źródłem błonnika pokarmowego, potasu, magnezu, fosforu i kwasu foliowego. I oczywiście – wartościowych, nasyconych kwasów tłuszczowych. Są to inne niż w mięsie trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT), które są trawione i przyswajane w całkiem inny sposób. Jako, że ich cząsteczki są mniejsze, proces ich metabolizmu jest znacznie bardziej sprawny, nie wymaga dzięki swojej budowie obecności enzymów trawiennych koniecznych do rozkładu tłuszczy o długich łańcuchach (lipazy i żółci). Kwasy MCT niejako omijają komórki tłuszczowe i z przewodu pokarmowego wchłaniają się bezpośrednio do żyły wrotnej. Nie są dzięki temu odkładane jako materiał zapasowy, a stanowią szybkie, zdrowe i łatwo dostępne źródło energii. Olej kokosowy wykazuje antybakteryjne działanie, potrafi zwalczać gronkowca złocistego, poradzi sobie z wirusem opryszczki, odry czy grypy. Naturalnie!
Daktyle, zarówno świeże, jak i suszone, są bohatym źródłem błonnika pokarmowego, witamin (zwłaszcza z grupy B), związków mineralnych (wymienić należy szczególnie potas ze względu na jego wysoką zawartość), przeciwutleniaczy i salicylanów, działających jak aspiryna przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, a nie podrażniając jednocześnie żołądka (ostrożnie z lekami, nie zajadamy ich wraz z daktylami!).
Składniki:
Ananas 200g
Dojrzały banan 1 sztuka
Kokos (np. w postaci wiórków)
Daktyle (kilka sztuk do smaku)
Najpierw przygotowujemy mleko kokosowe. Namoczone wcześniej daktyle i wiórki (w proporcji szklanka wiórków na 4 szklanki wody) wrzucamy do wyciskarki z zamontowanym sitem do soków łyżką tak, aby wraz z porcją wiórek wlać również taką samą ilość wody. Otrzymane mleko możemy przechowujemy w lodówce do 3 dni.
Wyciskamy na sicie do soków przecierowych ananasa na zmianę z bananem. Dopełniamy mlekiem kokosowym przy zamkniętym niekapku. Koktajl najlepiej smakuje schłodzony.