Mleka roślinne
Napoje roślinne stają się coraz popularniejsze. Czasami są spożywane wyłącznie ze względu na ich smak, a dla wegan lub osób z nietolerancją laktozy stanowią niezbędny zamiennik mleka krowiego. Migdałowe, sojowe, ryżowe, kokosowe, owsiane i wiele innych – każde mleko ma swój oryginalny smak i odmienne właściwości w zależności od tego, z czego zostało przygotowane.
Mleko migdałowe
Mleko migdałowe jest jednym z najpopularniejszych napojów roślinnych. Lekko słodki napój o wyczuwalnym smaku migdałów idealnie pasuje do kawy, kakao, płatków lub może być używany jako baza koktajli. Może być również stosowany np. do wypieków lub naleśników jako zamiennik mleka krowiego. Aby przygotować mleko z migdałów, wystarczy zmiksować namoczone migdały bez skórek z wodą (1 szklanka migdałów na 4 szklanki wody) oraz przelać gotowe mleko przez sito wyłożone gazą. Pozostałe rozdrobnione migdały możemy użyć do przygotowania ciast. Mleko migdałowe możemy przygotować również za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Namoczone migdały należy wkładać do wyciskarki porcjami na przemian z wodą (1 szklanka migdałów na 4 szklanki wody), używając sitka do soków.
Mleko sojowe
Nie mniej popularne mleko sojowe ma dosyć specyficzny smak, który nie każdemu odpowiada. Poza tym mleko sojowe jest lekkostrawne, zawiera dużo białka i mikroelementów, np. kwas foliowy i potas. Aby przygotować mleko sojowe za pomocą wyciskarki, należy moczyć ziarna soi przez co najmniej 10 godzin, po czym gotować ziarna w garnku z wodą przez 20 minut. Soję wraz z wodą należy przekładać małymi porcjami do wyciskarki wolnoobrotowej. Do przygotowania mleka sojowego posłuży również blender kielichowy. Namoczone ziarna należy zmiksować w blenderze z wodą, zblendowaną soję wlać do gotującej się wody i gotować przez 7–8 minut, stale mieszając. Po ugotowaniu przecedzić mleko przez gazę, a pozostałą okarę (sojową pulpę) można użyć do przygotowania innych dań, np. kotletów sojowych. Świetnym sprzętem do przygotowania mleka sojowego jest też Soyabella.
Mleko ryżowe
Mleko ryżowe również ma liczne właściwości zdrowotne. Świetnie smakuje z kawą, owsianką lub jako baza do koktajli owocowych. Mleko ryżowe jest lekkostrawne i hipoalergiczne, a więc jest dobrym rozwiązaniem dla osób z alergią np. na orzechy. Przygotowanie napoju ryżowego jest niezwykłe proste. Biały lub brązowy ryż należy gotować w wodzie, aż zrobi się miękki. Przełożyć ryż do blendera, zalać wrzątkiem i zmiksować. Gotowe mleko przecedzić przez gazę.
Mleko kokosowe
Mleko kokosowe to kolejna smaczna alternatywa dla mleka krowiego. Zawiera ono witaminę A, E, C oraz witaminy z grupy B, a także liczne minerały, takie jak magnez, wapń, fosfor, żelazo, sód i cynk. Mleko kokosowe jest dosyć popularne i bez problemu można je kupić w sklepie spożywczym. Produkt o dobrym składzie jednak najczęściej nie jest tani, a przygotowanie domowego mleka kokosowego nie tylko nie sprawia trudności, ale też jest bardziej oszczędne. Aby przygotować mleko kokosowe, należy zalać wiórki lub płatki kokosowe wodą na noc (1 l wody na 200 g wiórków), po czym podgrzać wiórki z wodą tak, aby były ciepłe, zmiksować w blenderze i przecedzić przez gazę. Pozostałe wiórki nadają się np. do deserów, a mleko kokosowe świetnie smakuje z kawą lub jako dodatek do dań kuchni azjatyckiej.
Mleko owsiane
Mleko owsiane jest niskotłuszczowym napojem zawierającym sporo witamin, fosforu i wapnia. Idealnie smakuje z kawą, płatkami śniadaniowymi, kakao lub jako baza koktajli owocowych. Sklepowe mleko owsiane kosztuje drożej niż mleko krowie, często jest dosładzane i zawiera zbędne konserwanty, dlatego warto przygotować je samodzielnie. Do szklanki płatków owsianych należy dodać 3 szklanki gorącej wody i zmiksować składniki w blenderze. Gotowe mleko przecedzić przez gazę.