Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oczyszczacze powietrza Winix

2017-10-25
Oczyszczacze powietrza Winix

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego kluczowymi elementami są wentylator służący odpowiednio sprawnej wymianie powietrza oraz filtry, przez które to powietrze przechodzi, w celu oczyszczania z niechcianych składników. Oczyszczacze powietrza firmy Winix to połączenie efektywnej wymiany powietrza, wydajnych filtrów HEPA i węglowego oraz innych współczesnych udogodnień, służących poprawie komfortu użytkowania oczyszczacza.

Filtr HEPA – czyli wysoko-sprawny filtr powietrza

Najważniejszą cechą filtra HEPA jest jego zdolność do wychwytywania najmniejszych (poniżej 0,5 mikrona), a zarazem najgroźniejszych dla układu oddechowego człowieka cząsteczek. Obecnie filtry HEPA często stosowane do filtrowania powietrza w pomieszczeniach, zapewniają oczyszczanie powietrza w domu na poziomie 99,97% wychwycenia wszelkich cząstek zawieszonych w powietrzu, których rozmiar jest nie mniejszy niż 0,3 mikrona oraz 95% cząsteczek wielkości od 0,3 do 0,1 mikrona. Filtry HEPA powszechnie stosowane są do oczyszczania powietrza dla alergików.

Filtry HEPA wykonane są ze szkła spiekanego i zapewniają filtrację powietrza przez pory wielkości do 0,3 µm, usuwając szkodliwe składniki takie jak:

  • pyłki (ich wielkość: 5-100 µm )
  • pleśnie (ich wielkość: 2-20 µm)
  • alergeny sierści zwierząt domowych (ich wielkość: 0,5-100 µm)
  • zarodniki roztoczy kurzu (ich wielkość: 0,5-50 µm)
  • bakterie (o wielkości: 0,35-10 µm)

Filtr HEPA nie usunie jednak składników zanieczyszczonego powietrza, takich jak lotne związki chemiczne, dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy czy wirusy. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi uzupełniające działanie filtra węglowego.

Filtr węglowy - czyli aktywnie wiążący filtr powietrza

To filtr zawierający węgiel aktywowany, który posiada bardzo wysoką zdolność wiązania wychwytywanych cząsteczek i związków chemicznych. Filtr z węgla aktywnego posiada drobne i bardzo chłonne pory oraz dużą powierzchnię (w przeliczeniu na jednostkę masy) zdolną do wychwytywania dużej ilości nawet bardzo małych cząsteczek.

Filtr węglowy jest często dodatkowo modyfikowany np. poprzez impregnację dodatkowymi związkami chemicznymi, aby ukierunkować jego zdolności adsorpcyjne na pochłanianie wybranych składników (np. metali ciężkich).

Zanieczyszczenia przechodzące przez taki filtr reagują chemicznie z węglem i zostają z nim związane, przez co zostają unieczynnione i zatrzymane wewnątrz filtra.

Niewątpliwymi zaletami filtra węglowego są więc: największa chłonność spośród dostępnych filtrów, zdolność wychwytywania lotnych związków chemicznych, dymu i zapachów oraz trwałe wiązanie zanieczyszczeń wewnątrz struktur filtra.

Wybór oczyszczacza Winix

Marka Winix posiada w sprzedaży aż kilkanaście różnych modeli. Czym się kierować przy zakupie i na co zwracać uwagę przy wyborze modelu dla siebie? Po pierwsze powinniśmy się skupić na powierzchni jaką chcemy oczyszczać. Większość modeli mieści się w przedziale 33 – 96 m2, w ofercie znalazł się również model do większych powierzchni, czyli model T1, który oczyszcza powierzchnie do 143 m2. Kolejny element to obsługa. Jeżeli chcemy obsługiwać oczyszczacz zdalnie (lub jest to niezbędne, bo oczyszczacz jest gdzieś zawieszony na ścianie), a nie tylko manualnie, to mamy dwa wyjścia:

  • pilot (modele U300 i U450)
  • aplikacja i obsługa WiFi (modele NK305, HR1000 i T1)

Kolejnym, ostatecznym kryterium przy wyborze, pozostaje wygląd i wymiary oczyszczacza. Zastanów się gdzie będzie stał oczyszczacz i czy lepiej będzie gdy wybierzesz model szerszy czy wyższy? Na końcu z zawężonej listy wbierz ten, który najbardziej ci pasuje wizualnie.

Wyjątkowo w modelach Winix znajdziemy technologię tzw. Plasma Wave, czyli zamontowany jonizator powietrza, występujący w każdym oczyszczaczu. Jonizator emituje jony dodatnie i ujemne, które w połączeniu z wodą generują hydroksyle. W efekcie dochodzi do neutralizacji i rozbicia wirusów, bakterii, związków chemicznych. Głównym zadaniem jonizatora jest jednak to, aby ściągać kurz do oczyszczacza, lub gdy nie jest możliwe do osiągnięcia, wtedy spowodować opadnięcie zanieczyszczeń na podłogę.

Wspólną zaletą oczyszczaczy Winix jest również kilka przydatnych dodatków jak czujnik jakości powietrza, który z trybem auto dostosowuje swoją pracę czy czujnik zmierzchu.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 857 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Jestem zadowolona z zakupu- polecam
2024-05-06
Super
pixel