Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Olej sezamowy dla zdrowia i urody

2017-02-17
Olej sezamowy dla zdrowia i urody

Zacznijmy od tego, że nasiona sezamu doskonale nadają się do pozyskiwania z nich oleju – zawartość tłuszczu w ziarnach wynosi około 50 %. Olej sezamowy znany jest głównie z zastosowań kulinarnych kuchni orientalnej, głównie chińskiej. Dodawany do potraw nadaje im niesamowitego orzechowego smaku i aromatu. Tłoczony na zimno olej z nasion sezamu ma również właściwości zdrowotne, które przekonują do używania go jako dodatek do zdrowych potraw. Olej ten ma szeroką gamę zastosowań i używany jest także w kosmetyce.

Prozdrowotne korzyści spożywania oleju sezamowego:

- Właściwości antynowotworowe – udowodniono, że zawarta w nasionach sezamu sezamolina jest związkiem przeciwutleniającym hamującym rozwój komórek nowotworowych i wyzwalającym ich apoptozę (czyli naturalną śmierć komórek). Ze względu na obecność lignanów, wpływa na regulację gospodarki homronalnej - tym samym zapobiegając nowotworom o podłożu hormonalnym, czli rakowi piersi czy prostaty.

- Profilaktyka chorób układu krążenia – poprzez wyjątkowo wysoką zawartość fitosteroli, tłuszcz sezamowy wpływa korzystnie na gospodarkę lipidową organizmu. Roślinne sterole są związkami, które obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, tym zamym zapobiegając powstawaniu zmian miadżycowych w naczyniach krwionośnych. Działają także hamująco na rozwój niektórych form raka, np. prostaty.

Sezamolina dodatkowo obniża poziom ciśnienia krwii, działa antyoksydacyjnie i zapobiega tworzeniu się zakrzepów – przez co jeszcze silniej chroni nasz układ krwionośny i resztę orgaznizmu przez chorobami.

- Wzmacnianie układu kostnego – sezam jest jednym z najbogatszych roślinnych źódeł wapnia, stąd osoby mające z różnych względów dietę ubogą w nabiał zdecydowanie powinny zwiększyć spożycie sezamu. W 100g sezamu znajduje się bowiemaż 975 mg wapnia.

Wartości odżywcze oleju sezamowego (w 100 g/jednej łyżce - 13,6 g):

- Witaminy:

Witamina K - 13.6/1.8 µg

Witamina E – 1.40/0.19 mg

- Kwasy tłuszczowe:

nasycone - 14.200/1.931 g

jednonienasycone - 39.700/5.399 g

wielonienasycone - 41.700/5.671 g

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Zastosowanie kosmetyczne

Dodatkowo olej sezamowy stosowany jest do użytku zewnętrznego, głównie w kosmetyce jako składnik różnego rodzaju kremów i specyfików do skóry suchej i wrażliwej. Oprócz tego używany samodzielnie służyć może do masażu, pielęgnacji skóry całego ciała, olejowania włosów czy jako dodatek do odżywiającej skórę kąpieli. Tak szerokie zastosowanie ma ze względu na właściwości oczyszczające, rozgrzewające oraz regulowanie pracy gruczołów łojowych. Olej sezamowy dodawany jest do olejków przeciwsłonecznych, gdyż posiada naturalne właściości filtra ochronnego przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.  

Alergia

Ziarna sezamu i wytłoczony z nich olej nie dla wszystkich musi być całkowicie zdrowy i nieszkodliwy. Stosunkowo duży procent osób poddatnych na alergie ma objawy również po spożyciu sezamu. Najczęstrzymi objawami alergii pokarmowej są mało typowe dolegliwości takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha czy biegunka. Sezam może jednak powodować znacznie poważniejsze objawy. Jest drugim, po orzechach ziemnych produktem mogącym wywiołać zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. Stąd jego wprowadzanie do diety powinno rozpoczynać się od niewielkich ilości, szczególnie u osób nadwrażliwych alergicznie.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 873 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
Szybko, sprawnie i przyjemne.
2024-06-03
Obsługa na 6+
pixel