Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oszczędzanie w kuchni — frytkownica powietrzna czy piekarnik?

2022-06-06
Oszczędzanie w kuchni — frytkownica powietrzna czy piekarnik?

Czy piekarnik to już przeżytek? 

Nastała słuszna moda na urządzenia wielofunkcyjne, o przemyślanym i dobrze opracowanym działaniu. Duże zmiany w sposobie życia oraz przemiany, których doświadczamy, popychają nas do zmian w schematycznym myślenie. Dlatego zadajemy sobie pytanie, czy w każdej kuchni potrzebny jest piekarnik?W małych kuchniach może nie być potrzeby zamieszczania piekarnika, jeśli wyposażymy ją w niewielkich rozmiarów urządzenie zastępujące najważniejsze jego funkcje. Tak zwana frytkownica powietrzna, z języka angielskiego Air Fry to urządzenie wielofunkcyjne, które oprócz pieczenia frytek doskonale poradzi sobie również z innymi kuchennymi zadaniami. Wśród jej funkcjonalności wymienić można pieczenie mięs, warzyw czy nawet ciast, jak również grillowanie, podpiekanie oraz suszenie. Rozmiar i wielofunkcyjność to nie jedyne zalety takiego urządzenia. Frytkownice powietrzne takie jak np. dostępne w naszym sklepie sprzęty Vortex to w pełni zautomatyzowane, proste w obsłudze urządzenia, które pozwalają na szybkie przyrządzanie posiłków. Dużą ich zaletą, ze względu na małe rozmiary i użyte technologie, jest też oszczędność energii elektrycznej.

Oszczędzanie przez gotowanie

Rozpędzający się światowy kryzys zmusza wielu z nas do poszukiwania oszczędności, aby polepszyć stan naszego domowego budżetu. W obecnych czasach, gdy ceny mediów, w tym energii elektrycznej gwałtownie rosną, dobrze jest przeanalizować, jakie sprzęty „zjadają” najwięcej naszych pieniędzy. Z pewnością jednym z najbardziej energochłonnych miejsc naszego domu jest kuchnia. Może warto więc zamienić sposoby przyrządzania posiłków na mniej energochłonne, a przez to tańsze. Naszą propozycją jest właśnie urządzenie typu Air Fry, czyli frytkownica beztłuszczowa smażąca gorącym powietrzem. To niedużych rozmiarów urządzenie z powodzeniem może zastąpić piekarnik. Powołując się m.in. na testy amerykańskiej dziennikarki Kate McAuliffe możemy stwierdzić, że użycie frytkownicy może być rozwiązaniem znacznie oszczędniejszym od piekarnika. Sprawdźmy więc szczegóły jej eksperymentu oraz sprawdźmy jakie wnioski możemy z niego wyciągnąć.

Starcie piekarnik kontra frytkownica powietrzna

Wspomniana dziennikarka wzięła na tapet porównanie energochłonności przygotowania jednego konkretnego dania — pieczonego kalafiora, zwanego również wegańskimi skrzydełkami. Przygotowała go na dwa sposoby: w urządzeniu Air Fry oraz w tradycyjnym piekarniku i porównała długość rozgrzewania, pieczenia, poboru prądu oraz finalny smak. Eksperyment uwzględniał jedną tylko potrawę i brał pod uwagę subiektywną ocenę smaku, lecz kwestia pomiaru poboru energii elektrycznej wykonana została poprzez wiarygodne urządzenie pomiarowe.

Sposób pomiaru

W miejscu przeprowadzania testu znajdowało się urządzenie mierzące całkowity pobór prąd w ciągu dnia. Niemalże codziennie wzrost poboru energii elektrycznej przypadał właśnie na pory spożywania posiłków. Porównywane dania, czyli skrzydełka z frytkownicy oraz skrzydełka z piekarnika wykonywane były o tej samej porze dzień po dniu (z wykluczeniem jakichkolwiek innych zmiennych). Ugotowano więc to samo danie, o dokładnie tej samej porze, a jedyną zmienną był rodzaj użytego sprzętu do pieczenia.

Czas rozgrzewania

Ze względu na swoje gabaryty długość rozgrzewania obu urządzeń znacznie różniła się między sobą. Piekarnik potrzebował aż 11 minut rozruchu, aby osiągnąć docelową temperaturę 200 stopni. Dopiero wtedy była możliwość włożenia kawałków kalafiora i rozpoczęcia pieczenia. Frytkownica powietrzna natomiast rozgrzała się niemalże natychmiastowo i od razu można było włożyć składniki. Jest to więc nie tylko oszczędność prądu, ale również niemarnowanie naszego cennego czasu.

Czas pieczenia

Według wykonywanego przepisu zakładającego użycie piekarnika czas pieczenia miał wynosić 30 minut w 200 stopniach. Tyle zastosowano więc dla tego urządzenia. Długość pieczenia we frytkownicach powietrznych jest jednak z reguły szybsza. Dlatego skrócono czas o połowę i już po 15 minutach również w 200 stopniach skrzydełka posiadały ten sam stopień wypieczenia, co ten uzyskany w piekarniku w dwa razy dłuższym czasie.

Rezultaty pieczenia 

Kalafiorowe skrzydełka z piekarnika były zgodnie z przepisem dość chrupiące i naprawdę smaczne. Ich upieczenie zajęło jednak aż 41 minut. Skrzydełka uzyskane we frytkownicy były równie smaczne, wypieczone i chrupiące. Ich przygotowanie zajęło 15 minut, a testujące osoby uznały nawet, że czas pieczenia mógłby zostać nawet jeszcze skrócony.

Pobór prądu

Wykres zainstalowanego w miejscu pomiaru licznika jasno pokazał różnicę w poborze prądu. Piekarniki posiadają z reguły większą moc, więc ilość prądu pobieranego na rozgrzanie oraz utrzymanie temperatury siłą rzeczy musi być większa. Frytkownice dzięki mniejszym gabarytom i zastosowanym technologiom mogą mieć nawet o połowę niższą moc, a przez to niższy pobór energii. Przygotowanie tej samej potrawy we wspomnianym eksperymencie we frytkownicy okazało się o połowę tańsze pod względem użytej energii niż w piekarniku! 

Frytkownica powietrzna okazała się więc zdecydowanym faworytem pod względem zarówno szybkości gotowania jak i oszczędności.

Dla zobrazowania różnic w czasie przedstawiamy tabelkę czasów pieczenia tych samych składników we frytkownicy oraz w piekarniku.

tabelka air fryer piekarnik

Dobór odpowiedniego urządzenia najtańszego w użytkowaniu

Aby zminimalizować koszty użytkowania, bardzo ważne jest, aby dopasować sprzęt do indywidualnych potrzeb. Tradycyjny piekarnik jest zbyt duży pojemnościowo dla większości osób. Jest to dobre urządzenie, gdy posiada się naprawdę dużą rodzinę lub piecze duże ilości ciast. Jeśli jednak szukamy szybkiego rozwiązania ułatwiającego codzienne przygotowywanie posiłków dla jednej do czterech osób, to dobrze dobrać urządzenie o odpowiedniej pojemności. Frytkownice powietrzne również występują w różnych rozmiarach, od takich idealnych na jedną porcję, po takie z dwoma komorami, w których przygotujemy aż do 8 porcji!

Nowoczesne piekarniki są z reguły bardziej energooszczędne od starszych wersji tych urządzeń. Jednak ze względu na wielkość i moc raczej żaden nie będzie mieć możliwości, aby dorównać energooszczędności frytkownic powietrznych. Standardowy pobór energii elektrycznej przez piekarnik wynosi około 3000 watów, a w naszych frytkownicach jest to 1500-1700, czyli nawet połowę mniej. Szybsze pieczenie pomimo mniejszej mocy jest możliwe dzięki użytym technologiom. Zastosowana w modelach Instant Vortex opatentowana technologia cyrkulacji powietrza Even Crisp sprawia, że proces pieczenia jest znacznie wydajniejszy i szybszy. Mniejsza komora pieczenia i intensywne ruchy powietrza wdmuchują gorące powietrze do żywności, nie tylko przyśpieszając proces gotowania, ale również nadając potrawie wyjątkowej chrupkości. Oprócz oszczędności czasu i pieniędzy nawet o połowę zyskujemy więc także nowe walory smakowe!

Dla zminimalizowania strac ciepła i energii ważnym aspektem jest też nieotwieranie urządzenia w trakcie pracy. O ile wbudowane piekarniki mają tę funkcję standardowo, o tyle nie wszystkie frytkownice mają tego typu udogodnienie. W naszej ofercie znajdą Państwo obecnie dwa urządzenia ze wbudowanymi okienkami ClearCook i wewnętrznym podświetleniem, a są to modele Vortex Plus 6 oraz Vortex Plus Dual. Ponadto bardziej energooszczędne będą też modele najnowsze, najbardziej dopracowane, również pod tym kątem.

Aby dowiedzieć się więcej o beztłuszczowym smażeniu gorącym powietrzem, odsyłamy do artykułu o tej tematyce. Jeśli interesuje Cię to urządzenie, ale masz jeszcze jakieś pytania i wątpliwości — śmiało dzwoń do naszych konsultantów!


 

Linki źródłowe:

https://www.mirror.co.uk/money/i-compared-energy-cost-air-26719103

https://www.cnet.com/home/kitchen-and-household/save-money-on-your-energy-bill-by-opting-for-an-air-fryer/

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 829 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Szybko, sprawnie, polecam
2024-03-19
Wszystko w najlepszym porzadku. Ekspresowa wysylka, ozonator dziala jak nalezy.
pixel