Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ozonowanie gabinetów stomatologicznych

2020-06-05
Ozonowanie gabinetów stomatologicznych

Ozonoterapia od dłuższego czasu znajduje zastosowanie w różnego rodzaju zabiegach dentystycznych jako metoda wspomagająca inne formy leczenia, szczególnie w przypadku leczenia dzieci, dlatego właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze ozonu są znane wśród dentystów.
Wraz z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 ozon znalazł zupełnie inne zastosowanie. Jest on silnym środkiem dezynfekującym. Może usuwać bakterie, niszcząc błonę komórkową przez utlenianie. W przypadku wirusów ozon może efektywnie zniszczyć otoczkę lipidową i wpływać na DNA i RNA wirusa. Właśnie dlatego coraz popularniejszy staje się sposób dezynfekcji pomieszczeń za pomocą ozonu.

Dlaczego ozon jest efektywny w odkażaniu pomieszczeń?

Cząsteczki tlenu są zbudowane z dwóch atomów (O2), natomiast ozon ma wzór O3, czyli składa się on z trzech atomów tlenu. Cząsteczki ozonu są bardzo niestabilne, a dodatkowy atom tlenu łączy się z bakteriami, wirusami oraz innymi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu.
Dzięki temu ozon jest bardzo silnym utleniaczem, jego właściwości dezynfekujące wielokrotnie przewyższają możliwości środków chemicznych, takich jak na przykład chlor. Ozon jest również neutralny dla środowiska, nie pozostawia żadnych szkodliwych produktów ubocznych, nie powoduje reakcji alergicznych, a po kilku godzinach staje się bezpieczny dla człowieka, ponieważ całkowicie rozpada się do tlenu. Ozon przenika w trudno dostępne miejsca, dzięki czemu pomaga pozbyć się zanieczyszczeń obecnych w powietrzu i na powierzchniach. Ozon usuwa nie tylko bakterie i wirusy, lecz także zarodniki grzybów, roztocza i alergeny, a nawet nieprzyjemne zapachy. Ozon ma bardzo intensywny zapach i może być szkodliwy dla człowieka nie tylko przy wysokim stężeniu, ale też gdy jest wdychany przez dłuższy czas. Należy więc zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa, żeby nie narażać swojego zdrowia.

Ozonowanie w czasie epidemii

SARS-CoV-2 to wirus RNA przenoszący się drogą kropelkową. Jest on wirusem osłonkowym, czyli ma błonę lipidową. Dzięki takiej budowie koronawirus z Wuhan jest bardziej niż wirusy bezosłonkowe podatny na środki chemiczne, alkohol, mydło i ozon.
Obecnie ozonowanie jest wykonywane głównie tam, gdzie przebywały osoby zakażone koronawirusem, ale w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracowników oraz klientów przedsiębiorcy coraz częściej wyposażają pomieszczenia firmowe w generatory ozonu.

Ozonowanie gabinetu dentystycznego

Ozonowanie pomieszczeń idealnie sprawdzi się w gabinecie stomatologicznym oraz na przykład w poczekalni. W celu dodatkowej dezynfekcji gabinetu dentystycznego poprzez ozonowanie pod koniec dnia należy zamknąć okna i włączyć ozonator na 60 min. Po tym czasie ozonator wyłączy się automatycznie, a ozon będzie stopniowo rozpadał się do tlenu, więc najlepiej nie wchodzić do pomieszczenia przez co najmniej 2 godziny. Rano przed rozpoczęciem pracy polecamy wietrzyć pomieszczenie przez 5–10 min.
Szczególnie ważne jest to, żeby podczas procesu ozonowania obowiązkowo opuścić pomieszczenie.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 893 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
MEGA SPRAWNIE
2024-07-08
Super szybko zrealizowane zamówienie
pixel