Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Poradnik o dezynfekcji powietrza i wody

2020-04-24
Poradnik o dezynfekcji powietrza i wody

Jeśli spotkałeś się do tej pory z terminami takimi jak ozon, jonizacja, lampy UV, filtry powietrza, oczyszczacze powietrza, jony ujemne, środki dezynfekujące, jonizatory – rozumiesz, że z powodu rozległości tego tematu nie ma łatwego i skutecznego sposobu, aby nawet zacząć pisać ten artykuł, a tym bardziej żeby wyjaśnić wszystko.
Postanowiliśmy więc pisać dzień po dniu o tym, w jaki sposób zaspokajamy potrzeby naszych klientów i odkrywamy wszystkie skomplikowane sztuczki różnych sprzedawców, którzy chcą wykorzystać lęki ludzi w celu uzyskania szybkich zysków bez dostarczania wysokiej jakości informacji, ponieważ po prostu nie zarabiają na innych produktach.

Ozonator powietrza, wody i żywności

Ozon jest gazem o wzorze O3, którego właściwości utleniające są bardzo silne, dlatego gdy urządzenie generuje ozon, należy opuścić pomieszczenie. Ozon niszczy wirusy, bakterie oraz inne zanieczyszczenia, a do tego rozpuszcza się bardzo szybko i nie pozostawia szkodliwych związków chemicznych, tylko zdezynfekowane powietrze oraz przyjemny, świeży zapach.
Wybierając ozonator, należy rozumieć, że moc wytwarzania ozonu (zazwyczaj 500 mg – 10 g na godzinę) jest niezbędna do osiągnięcia pożądanego stężenia ozonu do dezynfekcji.
Ozonator może również mieć dyfuzor do rozproszenia ozonu w wodzie w celu dezynfekcji wody lub czegokolwiek w niej zanurzonego.

Jonizator powietrza

Jonizator powietrza to urządzenie generujące jony ujemne. Ujemne jony tlenu są wynikiem działania urządzeń, które bezpośrednio wytwarzają O2, czyli jony ujemne są produktem ubocznym ozonu, opisanego powyżej. Dzięki nim powietrze w pomieszczeniu jest świeże i wolniej rozwijają się w nim szkodliwe bakterie i wirusy.
Wadą jonizatorów powietrza jest to, że nie mają żadnego specjalnego wpływu na dezynfekcję, a także to, że większość jonizatorów podczas pracy generuje niewielką ilość ozonu, o czym sprzedawcy rzadko wspominają. Nawet te małe stężenia ozonu mogą mieć wpływ na znajdujące się w pomieszczeniu podczas pracy urządzenia osoby z wrażliwymi drogami oddechowymi.

Lampa UV do dezynfekcji powietrza i wody

Od dawna promieniowanie ultrafioletowe jest używane do dezynfekcji szpitali. Lampy wykorzystują długość fal w zakresie od około 260 do 360 nm, a promienie te skutecznie usuwają wirusy i bakterie.
Takie urządzenie może się przydać w walce z COVID-19. Niestety, ma ono także wady: nie należy patrzeć na źródło, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia wzroku, promieniowanie UV ma też wpływ na skórę, która narażona na takie fale, szybciej się starzeje. Lampy UV wytwarzają również małe ilości ozonu podczas pracy. Dlatego najlepiej, aby lampa UV znajdowała się w oczyszczaczu powietrza z wentylatorem, ponieważ w ten sposób wirusy i bakterie w filtrze oczyszczacza zostaną zabite.
Na rynku są również zamknięte urządzenia z lampami UV, które mają wentylatory. Przy takich rozwiązaniach najważniejsza jest moc wentylatora, czyli przepuszczalność powietrza w CADR (Clean Air Delivery Rate). Wynika z tego, że już w przypadku 20 m2 konieczne jest posiadanie wentylatora o mocy co najmniej 100 CADR. Prostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie mocnych lamp, które będą działać tylko wtedy, gdy nikogo nie ma w pokoju.
Lampę UV można również podłączyć do wodociągu, aby skutecznie dezynfekować wodę pitną, a nawet baseny.

Jonizator wody

W wyniku jonizacji woda zmienia wartość pH z kwasowej na zasadową, dzięki czemu jest lepsza do picia. Niektóre jonizatory są też wyposażone w filtr, skutecznie oczyszczający wodę. Jonizacja wody nie ma nic wspólnego z jonizatorami powietrza.

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza nadaje się do systematycznego utrzymywania jakości powietrza. Najczęściej oczyszczacze mają 2, 3 lub nawet 5 różnych wymiennych filtrów, które filtrują pobierane powietrze. Najlepiej sprawdzi się oczyszczacz z lampą UV, która zabija bakterie i wirusy w przepływającym powietrzu. Często oczyszczacze mają także zainstalowane jonizatory, a nawet nawilżacze.
Wybierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę na ilość powietrza, które może filtrować. Należy uwzględnić wielkość pomieszczeń, do których urządzenie będzie przeznaczone.
Wadą tych urządzeń jest fakt, że podczas działania wentylatorów występuje hałas, zwykle do 60 decybeli. Może to być niepraktyczne w przypadku salonów usługowych lub biur, które potrzebują całkowitej ciszy.
Lampy UV i jonizatory wbudowane w te urządzenia wydzielają również małe ilości ozonu, dlatego wskazane jest, aby te komponenty były włączane i wyłączane osobno.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 857 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Szybko, sprawnie
2024-04-28
Bardzo dobry kontakt telefoniczny, błyskawiczna przesyłka, a zamawiałam o 14.w piątek, przesyłkę na której bardzo mi zależało otrzymałam już następnego dnia (w sobotę) w południe. Dziękuję :)
pixel