Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Smog a koronawirus. Jak walczyć z dwoma problemami jednocześnie?

2020-10-30
Smog a koronawirus. Jak walczyć z dwoma problemami jednocześnie?

Smog od wielu lat jest problemem dla mieszkańców dużych miast, a nawet małych wiosek. Stopień zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju jest bardzo duży. Taka sytuacja jest spowodowana niską emisją z ogrzewania domów (ponad 80% zanieczyszczeń), a także zanieczyszczeniami komunikacyjnymi i przemysłowymi.
Na szkodliwe działanie smogu szczególnie narażone są osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych, ale chemiczne związki wchodzące w skład smogu stanowią zagrożenie dla zdrowia każdego człowieka, gdyż mogą wywoływać kaszel, napady astmy, powodować POCHP, a nawet raka płuc.

Czym jest smog?

Smog jest zjawiskiem, które występuje wtedy, gdy w powietrzu znajduje się dużo zanieczyszczeń, czyli szkodliwych związków chemicznych, takich jak np. tlenki siarki i tlenek azotu. Warunki pogodowe, brak wiatru oraz duża wilgotność powietrza sprzyjają tworzeniu się smogu. Ze względu na takie warunki pogodowe okresem, kiedy smog występuje najczęściej, jest jesień i zima.
Stopień zanieczyszczenia powietrza najczęściej określa się ilością cząsteczek pyłu PM10 oraz PM2,5 na m3. PM10 to zawieszone w powietrzu cząsteczki, których średnica nie przekracza 10 μm. Są to substancje toksyczne, np. cząsteczki metali ciężkich, dioksyn i furanów. PM10 z łatwością wnikają do płuc, a PM2,5, czyli pył mniejszy od 2,5 µm, dostaje się nawet do krwiobiegu.

Smog a koronawirus

Najnowsze badania potwierdziły związek między zanieczyszczeniem powietrza a przebiegiem choroby układu oddechowego wywołanej zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Badania brytyjskich naukowców, którzy analizowali przypadki zgonów wśród zakażonych koronawirusem, wskazują, że smog może przyczynić się do wzrostu zakażeń, a ryzyko zgonu z powodu COVID-19 zwiększa się, jeżeli osoba zakażona jest narażona na działanie smogu.
Wirusy, w tym SARS-CoV-2, unoszą się w powietrzu, a zanieczyszczenia są dla nich nośnikiem. Większa liczba zakażeń w miejscowościach o dużym zanieczyszczeniu powietrza jest związana z tym, że wirus może się osadzać na smogu i przemieszczać na cząsteczkach pyłu zwieszonego.
Pogorszenie przebiegu choroby oraz większe ryzyko zgonu z powodu COVID-19 u osób narażonych na działanie smogu jest związane z uszkadzaniem śluzówki dróg oddechowych poprzez szkodliwe substancje chemiczne.

Jak bronić się przed zanieczyszczeniami?

Nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się zanieczyszczeń powietrza, jednak możemy ograniczyć ich ilość. W niektórych miastach Polski sytuacja się poprawia dzięki wprowadzaniu programów antysmogowych. Takie programy polegają głównie na stosowaniu do ogrzewania domów ekologicznych kotłów lub pieców spełniających standardy emisyjne, a także kontroli jakości paliw do ogrzewania.
Dopóki jakość powietrza w Polsce się nie poprawi, będziemy musieli jednak chronić się przed szkodliwym działaniem smogu, stosując różnego rodzaju sprzęty, takie jak np. oczyszczacze powietrza.
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje powietrze, usuwając z niego zanieczyszczenia. Proste oczyszczacze powietrza są wyposażone w filtry węglowe i HEPA, które usuwają pyły zawieszone. Nowoczesne modele, takie jak np. Wenon MF01 oraz MF08, służą też do odkażania powietrza dzięki lampom UV-C. Takie urządzenia efektywnie usuwają substancje chemiczne, np. formaldehyd, benzen i amoniak, a także alergeny, bakterie i wirusy.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 829 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-02
Wszystko w najlepszym porządku
2024-03-26
Wszystko ok, bardzo szybko zrealizowane zamówienie
pixel