Soki z cytrusów
Obfitość owoców cytrusowych przypada w naszym klimacie na miesiące zimowe. Jest to bardzo sprzyjające, gdyż cytrusy są skarbnicą składników odżywczych, o które zimą jest znacznie trudniej. Cytrusy ponadto wydają się wręcz stworzone do otrzymywania z nich soków, gdyż to jedne z najbardziej soczystych owoców, których smak kochają chyba wszyscy. Pokazujemy więc krótką charakterystykę tych wyjątkowych owoców.
Ogólnie rzecz biorąc cytrusy obfitują w duże ilości witaminy C, potas, magnez, sód, wapń, fosfor oraz bogactwo bioflawonoidów, karotenów, terpenów, limonidów i kumaryn. Picie soków, koktajli czy spożywanie całych owoców może okazać się istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej.
Właściwości prozdrowotne cytrusów
- łagodzą stany zapalne błon śluzowych,
- wspomagają profilaktykę i leczenie przeziębień i grypy,
- naturalne właściwości antybiotyczne,
- przeciwzapalnie i oczyszczająco,
- wzmacniając układ odpornościowy zmniejszają również ryzyko zachorowania na raka,
- dzięki silnym właściwościom przeciwutleniającym spowalniają procesy starzenia,
- zwiększają produkcję kolageny i poprawiają cerę.
Cytryny
Z bardzo szerokiej grupy owoców cytrusowych wyróżnić możemy te szczególnie „przydatne” zdrowotnie. Najważniejszy z nich jest niewątpliwie najkwaśniejszy owoc cytrusowy, czyli cytryna. Znana jest z najwyższej zawartości witaminy C oraz właściwości odkwaszających. Zalety cytryn to:
- zmniejszają tendencję do krwawień oraz tworzenia się zakrzepów krwi, zapobiegają również podnoszeniu ciśnienia krwi,
- przyczynia się do zmniejszonego odkładania osadów w stawach przy schorzeniach takich jak artretyzm czy podagra,
- działają oczyszczająco na wątrobę, jelita i krwiobieg,
- łagodzą ból gardła, kaszel i katar przynosząc ulgę w przeziębieniu.
Grejpfrut
Kolejnym super odżywczym cytrusem jest grejpfrut. Nie należy zrażać się goryczą tego owocu, gdyż właśnie w niej kryje się lecznicza moc grejpfruta. Oprócz oczywistej już witaminy C w grejpfrucie znajdziemy: witaminy z grupy B, beta-karoten, biotynę, inozytol, wapń, żelazo, fosfor, potas. Spożywanie grejpfruta, również w formie soku:
- pomaga rozpuszczać i usuwać wapń odłożony na powierzchniach stawowych,
- wspomaga leczenie niedomagań wątroby, ułatwiają jej pracę, w tym produkcję żółci,
- działa regulująco na przewód pokarmowy,
- odżywia skórę i wspomaga jej regenerację,
- działa wspomagająco przy leczeniu przeziębienia, szczególnie kataru i problemach z układem oddechowym,
- poprzez zawartość dużych ilości likopenu ma działanie antynowotworowe.
Pozostałe odmiany owoców cytrusowych również poszczycić się mogą leczniczymi właściwościami. Przykładowo nektarynki poprawiają trawienie, pomagają przy leczeniu zapaleń górnych dróg oddechowych, reumatyzmie i nadciśnieniu. Pomarańcze natomiast dzięki wysokiej zawartości choliny wspomagają sprawne funkcjonowanie mózgu.
Przygotowywanie soków z cytrusów
Pierwszym etapem jest wybranie odpowiednich na sok owoców. Najbardziej soczyste będą owoce o cienkiej skórce, stosunkowo ciężkie do swoich rozmiarów i łatwo uginając się przy dotknięciu. Można przechowywać je przez długi czas w warunkach chłodniczych, stąd dobrze mieć pod ręką w lodówce zapas cytrusów przeznaczonych na soki. Przed rozpoczęciem wyciskania bezwzględnie należy pozbyć się zewnętrznej skórki ze względu na jej bardzo gorzki smak i środki chemiczne znajdujące się na powierzchni. Znajdującą się głębiej białą warstwę dobrze jest pozostawić ze względu na jej cenne składniki zdrowotne, należy jednak liczyć się z goryczką, którą biała błonka przekaże do soku. Bardzo istotne jest oczywiście urządzenie, na którym będziemy przygotowywali sok. Tradycyjny wyciskacz do cytrusów będzie najmniej efektywny, da gęsty sok z cząsteczkami, ale nie wyciśnie składników z białych błonek. Sokowirówka również będzie miała niską wydajność, a ponadto utleni sok pozbawiając tym samym wielu cennych właściwości. Najlepsza będzie więc wyciskarka, która wyciśnie sok ze wszystkich elementów owocu (nawet pestek zawierających cenne limonoidy), bez utraty prozdrowotnych składników.
Źródła:
S. Cabot: Świeże Soki z warzyw i owoców.
P. Crocker: Wielka Księga Soków