Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Użytkowanie oczyszczaczy powietrza - praktyczne porady

2017-11-09
Użytkowanie oczyszczaczy powietrza - praktyczne porady

Ten artykuł niewątpliwie przyda się nie tylko posiadaczom oczyszczaczy powietrza, ale również wszystkim tym, którzy mają jeszcze jakieś wątpliwości co do zakupu. Przedstawimy Wam jak dbać o sprzęt i jak go poprawnie używać aby mógł w pełni wykorzystać swoją moc.

Wybór miejsca na oczyszczacz powietrza

O tym gdzie ma stanąć oczyszczacz należy tak naprawdę pomyśleć już przed zakupem. Oczyszczacze dzielą się na takie, które muszą stać na podłodze i na te które można powiesić na ścianie. Większość z ich przystosowana jest jedynie do postawienia na równej powierzchni, lecz nie może być to dywan, ani powierzchnia metalowa. Urządzenie nie może stać blisko innych przedmiotów, nie można go ustawiać w kącie, ani na innych przedmiotach. Przed zakupem należy wziąć jeszcze pod uwagę gabaryty i design oczyszczaczy. Jeżeli mają stanąć w widocznym miejscu naszego domu dobrze byłoby, aby komponowały się z otoczeniem.

Inne wytyczne od producenta, co do miejsca ustawienia i pracy oczyszczacza, to:

  • nie może pracować w skrajnych temperaturach ani wilgotności
  • nie może być narażony na mocne promienie słoneczne
  • nie może być ustawiany blisko jakichkolwiek źródeł ciepła (kaloryfery, kuchenki czy inne urządzenia emitujące ciepło)
  • należy trzymać z dala od świeczek i innych otwartych płomieni
  • nie można go niczym nakrywać
  • nie można go przenosić w trakcie pracy

TRYB NOCNY

Przy zakupie oczyszczacza dowiedzmy się czy ma funkcje pracy nocnej, którą można włączyć w trakcie spania, czyli zmniejszanie obrotów do minimum i cichą pracę. Taki program pozwala nam spokojnie zasnąć, podczas gdy urządzenie cały czas oczyszcza nasze powietrze. Jest to bardzo ważne, ponieważ tak naprawdę podczas snu najdłużej przebywamy w jednym pomieszczeniu.

Bezpieczne użytkowanie

Wentylacja pomieszczenia

Podczas pracy oczyszczacza, należy pamiętać o regularnej wymianie powietrza. Pomieszczenia należy wietrzyć minimum 30 min. dziennie. Najlepiej jest kontrolować stan powietrza dzięki stronom internetowym lub specjalnym aplikacjom. Należy otwierać okna jedynie, gdy poziom zanieczyszczenia jest dość mały. Warto unikać wietrzenia w nocy, ponieważ zazwyczaj wtedy wzrasta emisja szkodliwych substancji i pyłów.

Przepływ powietrza

Oczyszczacz, jak już wspomnieliśmy, powinien być ustawiony w takim miejscu, aby wlot i wylot powietrza nie były niczym zasłonięte i ograniczone. Urządzenie nie może więc stać obok dużych przedmiotów, mebli czy zasłon.

Sprzątanie

Podczas sprzątania należy oczyszczacz wyłączyć. Po zakończonej pracy najpierw należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie, a dopiero potem go uruchomić.

Gotowanie

W trakcie gotowania oczyszczacz również powinien być wyłączony. Unoszące się opary oleju z gotowania mogą skrócić żywotność modułu sterylizującego. Dopiero po zakończonym gotowaniu i dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia można wyłączyć oczyszczacz powietrza, w celu usunięcia pozostałych zapachów z pomieszczenia.

Spanie

Podczas snu oczyszczacz należy ustawiać minimum 3 metry od łóżka. Zapobiega to nadmiernemu chłodzeniu powietrza w naszym najbliższym otoczenie, spowodowanym pracą wentylatora urządzenia.

Najwyższe obroty

Wysokich obrotów najlepiej jest używać jedynie w sytuacjach doraźnych. Jeżeli czujemy, że stan naszego powietrza oddziałuje na nasze zdrowie np. w postaci objawów alergicznych. Dłuższa praca na tak wysokich obrotach może być jednak dla nas uciążliwa przez dość głośna pracę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jednostajna praca na niższych obrotach.

Konserwacja urządzenia

Filtr węglowy czy filtr HEPA należy wymieniać zawsze zgodnie z instrukcją. Większość modeli ma opisaną szacowaną żywotność filtrów i specjalną kontrolkę, która zawiadamia nas o konieczności ich wymiany. Tych filtrów oczywiście nie można myć i w żaden sposób nie nadają się do ponownego użycia. Urządzenie nie może pracować bez zamontowanego filtra.

Czyścic powinniśmy jedynie filtr wstępny, czyli pierwszy filtr wyłapujący większe zanieczyszczenia. Należy go zdjąć z urządzenia, wypłukać i dokładnie wysuszyć przed ponownym założeniem, albo oczyścić go za pomocą odkurzacza jeżeli nie zdejmujemy go z urządzenia. Czynność tą najlepiej wykonywać raz w tygodniu lub częściej jeżeli zauważymy, że filtr jest mocno zabrudzony.

Zewnętrzną obudowę oczyszczacza wystarczy przetrzeć wilgotna szmatką, oczywiście po wcześniejszym odłączeniu go od źródła prądu. Do czyszczenia nie należy używać żadnych mocnych detergentów.

Jeżeli chcemy, aby sprzęt posłużył nam na długi czas, należy postępować zgodnie z dołączoną instrukcją i regularnie wykonywać jego konserwacje.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 857 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Super
2024-05-06
Wszystko w jak najlepszym porządku, dziękuję.
pixel