Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Woda ozonowana do picia

2022-02-02
Woda ozonowana do picia

Ozonowanie wody przeznaczonej do picia, to bardzo dobry sposób na jej oczyszczenie i nadanie jej walorów pro zdrowotnych.

Woda ozonowana w butelkach

Zacznijmy od tego, że nie ma możliwości, aby woda ozonowana kiedykolwiek była sprzedawana w gotowej formie butelkowanej, przynajmniej biorąc pod uwagę aktualną technologię. Nie jest to możliwe ze względu na naprawdę krótki czas „życia” ozonu, a ściślej rzecz ujmując krótki czas połowicznego rozpadu jego cząsteczek. Dlatego, aby wypróbować działanie tego rodzaju wody, należy najpierw poddać jej ozonowaniu w domowych warunkach.

Ozonowanie wody polega na wprowadzeniu ozonu (w formie gazu) do wody, głównie w celu jej oczyszczenia ze wszelkich drobnoustrojów, ale nie tylko. Taka woda ma wiele zastosowań, a jednym z nich jest używanie jej po prostu do picia, co jest nie tylko bezpieczne, ale może również nieść za sobą korzyści zdrowotne. Urządzeniem pozwalającym na otrzymanie wody ozonowanej w warunkach domowych jest generator ozonu taki jak np. Wenon MF-308.

Zalety ozonowanie wody

Najważniejszym celem ozonowania wody jest jej oczyszczenie z wirusów, bakterii i grzybów. Jest to możliwe z tego względu, iż ozon jest gazem wysoce reaktywnym i przy kontakcie z ze strukturami biologicznymi organizmów utlenia je, skutkując ich dezaktywacją. Dodatkowo zastosowanie ozonu będzie również skuteczne do oczyszczania wody z nadmiaru manganu i żelaza, co jest jednym z częstszych powodów „nienadawania się do picia” wód gruntowych. Dzięki temu działaniu woda będzie nawet wizualnie czystsza i pozbawiona charakterystycznego zapachu.

Ozon utlenia również inne związki organiczne, jak i nieorganiczne (siarczki, cyjanki, azotany). Ozonowanie jest więc szczególnie przydatne w sytuacji korzystania ze studni i ujęć niegłębinowych. Taka woda jest obarczona ryzykiem zakażenia bakteriami z rodzaju E. coli czy Klebsiella pochodzącego z nawożenia pól, a także chemicznych związków ochrony roślin, takich jak pestycydy. Także w wodach miejskich, oczyszczanych w wodociągach nie da się całkowicie uniknąć pozostałości w wodzie różnych chemicznych substancji takich jak leki hormonalne, mikro plastik czy związków używanych do oczyszczania (np. chlor). 

Dzięki domowemu zabiegowi oczyszczania wody z kranu ozonem możemy zapewnić sobie nieograniczony dostęp do czystej, zdrowej wody. I to bez potrzeby ciągłego chodzenia po nią do sklepu. A warto pamiętać, że mimo gwarancji producentów wód butelkowanych, że jest ona nieskazitelnie czysta, jest jednak sprzedawana w butelkach wykonanych z plastiku, którego niekorzystny wpływ na nasze zdrowie został już udowodniony.

Jakie jeszcze korzyści może mieć woda ozonowana?

 • Dzięki pozostałościom ozonu w świeżo oczyszczonej wodzie ma ona działanie przeciwzapalne.

 • Tak oczyszczona woda pomaga organizmowi w skutecznej walce z mikroorganizmami takimi jak wirusy, bakterie czy grzyby.

 • Dostarczanie do organizmu wysoko reaktywnych cząsteczek tlenu wpływa na lepsze dotlenienie i odżywienie komórek naszego ciała.

 • Woda ozonowana zapewnia skuteczniejsze nawadnianie organizmu, co przekłada się na wspomaganie procesów oczyszczania i regeneracji tkanek ciała.

 • Wyozonowaną wodę można stosować również zewnętrznie, w celu wspomagania leczenia chorób skórnych, takich jak zmiany grzybicze, owrzodzenia, sucha i pękająca skóra, trudno gojące się rany i przy innych stanach zapalnych skóry.

 • Picie odpowiednich ilości czystej wody to również ważny element dbania o prawidłową przemianę materii, pracę przewodu pokarmowego i jego organów.

 • Woda oczyszczona ozonem posiada właściwości pozwalające na lepsze rozpuszczanie się w niej różnych cząsteczek, np. naparów ziół czy herbaty.

Jak ozonować wodę?

Proces ozonowania wody jest niezwykle prosty, jeśli tylko jesteśmy w posiadaniu domowego ozonatora. Wenon MF-308 jest urządzeniem uniwersalnego zastosowania zarówno do ozonowania powietrza, jak i wody. W związku z tym posiada na swoim wyposażeniu specjalny zestaw do ozonowania wody, w skład którego wchodzi rurka oraz kulka (lub walec) wykonana z kamieni krzemianowych. Rurka pozwala na bezproblemowe doprowadzenie ozonu do naczynia z wodą, a kamienny dyfuzor znacznie zwiększa rozpuszczalność gazu w wodzie poprzez jego rozpraszanie. Tak więc wlewamy wodę do naczynia, najlepiej do szklanego dzbanka, wkładamy końcówkę rurki z dyfuzorem do wody i włączamy (podłączony wcześniej do prądu) generator ozonu. Czas ozonowania zależy od ilości ozonowanej wody, ale najlepiej ozonować wodę na bieżąco do picia małymi partiami, no co wystarczy włączenie urządzenia na tryb około 10 minut. Po tym czasie ozonator sam się wyłączy.

Warunki prawidłowego ozonowania wody

Jeśli zamierzamy regularnie korzystać z korzystnych właściwości ozonu, warto znać podstawowe parametry fizykochemiczne ozonu i wynikające z tego ograniczenia.

 • Ozonowanie wody dobrze jest przeprowadzać w pomieszczeniu, w którym aktualnie nikt nie przebywa oraz zadbać o jego prawidłową wentylację. Wdychanie ozonu, nawet w niskich stężeniach może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, więc lepiej tego unikać.
 • Do efektywnego oczyszczania ozonem najlepsza będzie zimna woda o odczynie obojętnym. W ciepłej wodzie rozpuszczenie ozonu będzie dużo słabsze, a przez to bardziej krótkotrwałe. 

 • Czas rozpadu ozonu w wodzie wynosi około 30 minut, dobrze jest więc taki czas odczekać, zanim zabierzemy naczynie z wyozonowaną wodą do innego pomieszczenia i nalejemy ją do wypicia.

 • Ozon jest gazem cięższym od powietrza, dlatego dobrze jeśli urządzenie znajduje się powyżej naczynia z wodą.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 867 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Szybko, sprawnie
2024-05-14
Obsługa pierwsza klasa. Błyskawiczna wysyłka, towar dobrze zabezpieczony, bezproblemowo.
pixel