Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na czym polega naturalne leczenie dny moczanowej

2021-11-30
Na czym polega naturalne leczenie dny moczanowej

Dna moczanowa, zwana także podagrą to choroba, w której leczeniu bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowa dieta o niskiej zawartości puryn oraz właściwy sposób nawadniania — najlepiej wodą alkaliczną.

Przyczyny wystąpienia dny moczanowej

Dowiedzmy się zatem, na czym polega to schorzenie oraz jak poza konwencjonalnym leczeniem, wesprzeć skuteczność terapii naturalnymi sposobami.

Dna moczanowa jest uważana za jedną z chorób cywilizacyjnych, chociaż o jej występowaniu informują już źródła sprzed paru tysięcy lat. Była to choroba zamożnych, która wiązała się z nadmierną obfitością jedzenia, szczególnie mięsa oraz alkoholu. Dzisiaj każda osoba cywilizacyjnego świata jest narażona na nadmierny konsumpcjonizm, stąd każdy, kto latami zaniedbywał jakość swojej diety, może doświadczyć objawów tej choroby. Wystąpienie dny wiąże się nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek, które przy zmniejszonej wydolności nie są w stanie efektywnie metabolizować i pozbywać się kwasu moczowego z organizmu.

Obecnie wiemy, że do wystąpienia dny moczanowej predysponują następujące czynniki:

 • nadwaga i otyłość,

 • cukrzyca,

 • zaburzenia gospodarki lipidowej,

 • choroba wieńcowa,

 • wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie tętnicze),

 • dieta bogata w wysoko przetworzone produkty, w tym słodzone napoje i przekąski oraz duże ilości mięsa i alkohol.

Podagra — objawy i diagnoza

Objawy dny moczanowej to bóle stawów spowodowane odkładaniem się kryształków kwasu moczowego. Choroba zwana jest również podagrą, gdy dotyczy stawów palców stóp, a jest to najczęstsza i z reguły pierwsza lokalizacja, od której rozpoczyna się odkładanie złogów kwasów. Mimo że bóle tak małych stawów brzmią niewinnie, to niestety objawy mają często dość intensywne nasilenie w postaci nocnych ataków bólowych, którym może towarzyszyć gorączka. Zajęte chorobowo stawy stają się obrzmiałe i zaczerwienione w wyniku przebiegającego stanu zapalnego. 

Ważne jest uzyskanie dość szybkiej diagnozy, gdyż nieleczona podagra może prowadzić do artretyzmu, czyli rozległego zapalenia wielu stawów. Z czasem, gdy choroba przekształca się w postać przewlekłą, kwas moczowy może odkładać się w tkankach w postaci tzw. guzków dnawych np. w małżowinie usznej, stawach rąk i stóp, a nawet w narządach wewnętrznych, co może wymagać leczenia chirurgicznego. Dlatego po zaobserwowaniu niepokojących symptomów należy udać się do lekarza. Oprócz charakterystycznych objawów potwierdzeniem diagnozy będzie podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia). W przypadku potwierdzenia dny moczanowej lekarz zaproponuje leczenie objawowe, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, sterydy lub kolchicynę. Stosuje się również leki mające na celu zwiększenie wydalania kwasu moczowego (probenecyd) oraz zmniejszające jego wytwarzanie (allopurynol). Każda farmakoterapia niesie jednak za sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i ma jedynie na celu łagodzenie przebiegu i spowolnienie postępowania choroby, która uznana jest za nieuleczalną.

Leczenie naturalne dny moczanowej

Leczenie dietetyczne

Pierwszą propozycją mającą na celu zahamowanie rozwoju dny moczanowej, nawet ze strony medycyny konwencjonalnej, jest zmiana sposobu odżywiania. Dieta w dnie moczanowej polega na jak najmniejszym dostarczaniu z pożywieniem puryn, czyli związków, które najbardziej podwyższają stężenie kwasu moczowego we krwi. 

 • Dieta niskopurynowa to eliminacja lub maksymalne ograniczenie w diecie produktów mięsnych, w tym głównie podrobów, wieprzowiny, wołowiny, dziczyzny, wywarów i sosów na bazie mięsa lub kości, wędliny i konserwy.

 • Zakazane jest spożycie alkoholu.

 • Zaleca się unikanie także: drożdży, grzybów, ryb, nasion roślin strączkowych, szpinaku, rabarbaru, kakao oraz kawy i mocnej herbaty.

Można przyjąć, że osoba z rozpoznaniem dny moczanowej stosowała do tej pory niezbyt zdrową dietę o wysokiej zawartości produktów wysoko przetworzonych i prawdopodobnie cierpi również na inne współistniejące choroby cywilizacyjne, w tym nadmierną masę ciała. Stąd zmiany w diecie powinny obejmować również:

 • wprowadzenie dużej ilości świeżych i gotowanych warzyw,

 • wybieranie naturalnych, nisko przetworzonych produktów o krótkim składzie,

 • jedzenie owoców i warzyw bogatych w przeciwzapalne barwniki, czyli antyoksydanty,

 • unikanie smażenia na tłuszczu,

 • spożywanie 4-5 niewielkich, ale regularnych posiłków,

 • dodawanie do potraw jedynie dobrej jakości tłuszczy, czyli tłoczonych na zimno olejów,

 • zadbanie o wysoką zawartość składników zasadotwórczych, czyli tzw. dietę odkwaszającą,

 • piecie dużych ilości dobrej jakości wody.

Jaką wodę pić przy dnie moczanowej?

W leczeniu dny moczanowej zaleca się wypijanie 2 - 3 litrów wody dziennie, aby wspomagać pracę nerek i usprawniać oczyszczanie organizmu z nadmiaru kwasu moczowego. Ponieważ przyczyną choroby jest nadmierne gromadzenie się kwasu, to dość prostym wnioskiem, który się nasuwa, jest potrzeba odkwaszenia organizmu zarówno składnikami diety jak i odpowiednią wodą, czyli wodą alkaliczną.

Woda uzyskiwana poprzez filtrację w butelce lub dzbanku i-water posiada idealne właściwości dla osób cierpiących na dnę moczanową. Regularne picie zjonizowanej wody zasadowej może przyczynić się do zmniejszenia ilości napadów bólowych oraz spowolnić postęp choroby. Dzięki specjalnie skomponowanemu składowi mineralnemu filtra woda i-water może pozytywnie wpłynąć na leczenie dny moczanowej poprzez:

 • Wysoki odczyn zasadowywoda z filtra i-water osiąga wartości pH powyżej 8,5, dzięki czemu działa odkwaszająco na krew i tkanki organizmu poprzez neutralizację kwasów.

 • Wysoki poziom wchłanialności: znajdujące się wewnątrz filtra i-water minerały strukturyzują wodę i zmniejszają jej cząsteczki, przez co ułatwiają jej wchłanianie przez tkanki organizmu, czyli poprawiają nawodnienie, tym samym ułatwiając rozpuszczanie w wodzie składników, które mają być z organizmu wypłukane.

 • Wysoka zawartość wolnych cząsteczek wodoru: tzw. woda wodorowa, która powstaje w filtrze i-water posiada właściwości antyoksydacyjne, czyli działa przeciwzapalnie łagodząc tym samym dolegliwości bólowe.

 • Ujemne ORPwoda z filtra i-water dostarcza wolnych elektronów, które neutralizują wolne rodniki, czyli również przekładają się na jej działanie przeciwzapalne.

 • Woda zawsze pod ręką: dzięki temu, że butelkę możemy uzupełniać wodą z kranu, gdziekolwiek się znajdziemy, przekłada się na łatwą dostępność, bardziej regularne nawadnianie i pamiętanie o nim!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 867 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-03
Polecam
2024-05-14
Obsługa pierwsza klasa. Błyskawiczna wysyłka, towar dobrze zabezpieczony, bezproblemowo.
pixel