Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wyciskarka wolnoobrotowa – dlaczego warto?

2018-03-28
Wyciskarka wolnoobrotowa – dlaczego warto?

Picie soków

Na początek rozważań o zakupie wyciskarki wolnoobrotowej warto zadać sobie podstawowe pytanie, czyli do czego potrzebne nam soki. Powszechnie wiadomo, że niezbędnym składnikiem zdrowej diety są warzywa i owoce. Ich forma nie jest bez znaczenia. Najwięcej wartości będą miały produkty świeże i pozbawione zbędnych, często szkodliwych dodatków. Ponad to nasz układ pokarmowy najszybciej i najłatwiej wchłania składniki odżywcze z pokarmów o płynnej konsystencji, a więc soków i koktajli. Nie wchodząc w szczegóły wszystkich różnic pomiędzy sokiem a koktajlem, jedną z cech przemawiających za wyższością soku jest największa łatwość przyswajania składników odżywczych. Jeżeli uznamy więc, że chcemy zadbać o zdrowie swoje i swojej rodziny, możemy zacząć zastanawiać się na wyborem właściwego sprzętu do robienia soków.

Sokowirówki

Sokowirówki to urządzenia do robienia soków, znane od dłuższego czasu i obecne w wielu domach. Urządzenie to oprócz jednej zalety, czyli niskiej ceny, ma całkiem sporo wad. Przede wszystkim wyciska soki z niewielu rodzajów produktów, do dyspozycji mamy parę rodzajów twardych warzyw korzeniowych, takich jak marchew oraz niektóre miękkie owoce takie jak jabłka czy pomarańcze. Sokowirówka nie poradzi sobie z wyciskaniem soku z warzyw liściastych, których właściwości zdrowotne są nieocenione, wyjątkowo problematyczne będzie również wyciskanie owoców pestkowych. Wiele do życzenia pozostawiają również takie aspekty jak dokładność wyciskania i jakość soku. Wychodzące z sokowirówki odpady niejednokrotnie są jeszcze dość mokre, a to duża strata strata soku i marnotrawstwo surowca. Technologia uzyskiwania soku na sokowirówce to ścieranie produktów na kręcącej się nawet 13 tys. obr./min metalowej tarce, w wyniku czego sok natlenia się, spienia i rozwarstwia bardzo szybko po zrobieniu. Przekłada się to na niską wartość odżywczą soku, utratę cennych witamin czy enzymów oraz szybką dalszą utratę składników podczas przechowywania. Jeszcze jednym, niebyt przyjemnym aspektem, wynikającym z bardzo szybkich obrotów i specyfikacji silnika, jest bardzo głośna praca urządzenia, o czym niejeden z nas miał okazję się przekonać.

Wyciskarki wolnoobrotowe

Dużym krokiem na przód w technologii pozyskiwania soków, jest niewątpliwie pojawienie się na rynku wyciskarek wolnoobrotowych. Najwyższej klasy wyciskarki takich firm jak HuromByzoo czy Kuvings to urządzenia wyspecjalizowane w wyciskaniu soku do ostatniej kropli, pozostawiające suche odpady. Wycisną sok z każdego rodzaju warzyw, nawet tych najtwardszych czyli liściastych sałat, ziół i naci. Zrobią sok również z każdego rodzaju owoców. Technologia uzyskiwania soku w wyciskarce wolnoobrotowej to powolne miażdżenie produktów przez wałek ślimakowy i przeciskanie przez oczka sita, co wpływa na brak nagrzewania oraz niedopuszczenie do natlenienia, spienienia i późniejszego rozwarstwienia się soku. Wartość prozdrowotna uzyskanego tak soku będzie więc nieporównywalnie lepsza niż z sokowirówki. Im niższe obroty silnika wyciskarki, tym lepiej dla jakości soku. Ponadto, wyjątkowo istotną zaletą wynikającą z budowy wyciskarek jest łatwość ich mycia, która jest niezwykle ważna pod kątem jej jak najczęstszego użytkowania. W związku z zastosowaniem w wyciskarkach silnika indukcyjnego bezszczotkowego, jego wytrzymałość i wydajność jest bardzo wysoka, nawet przy wydawałoby się dość niskich wartościach mocy (ok. 150 W). Dodatkowo taki silnik charakteryzuje się bardzo cichą pracą, na poziomie ok. 40 dB.

Wyciskarka wolnoobrotowa Zebra Byzoo

Jak wybrać wyciskarkę?

Jeżeli poznaliśmy już zalety posiadania wyciskarki wolnoobrotowej, czeka nas wybór odpowiedniego dla swoich potrzeb urządzenia. Pomiędzy poszczególnymi modelami wyciskarek znaleźć możemy wiele różnic takich jak klarowność otrzymywanego soku, wielkość otworu wsadowego czy dodatkowe możliwości np. koktajle, sorbety, mleka roślinne i makarony. O tym jednak w innym artykule, dostępnym już niebawem.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 829 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-28
Sklep godny polecenia , fachowe doradztwo , miła obsługa , szybka realizacja.
2024-03-21
wszystko ok
pixel