Infolinia
570 310 000570 320 000
Koszt według stawki operatora
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wyciskarki poziome - jedno i dwuślimakowe

2018-05-22
Wyciskarki poziome - jedno i dwuślimakowe

Wybór wyciskarki pomiędzy modelem poziomym a pionowym to podstawowa decyzja jaką należy podjąć przed zakupem wyciskarki wolnoobrotowej. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety, które my możemy zaprezentować, lecz sam wybór zależy od osobistych preferencji, dlatego należy dokonać go samodzielnie i w pełni świadomie. Na początek przyjrzyjmy się dokładnie charakterystyce wyciskarek poziomych.

Wyciskarki poziome - jednoślimakowe czy dwuślimakowe?

Ten rodzaj wyciskarek, czyli modele poziome były dostępne w sprzedaży jako pierwsze. Mają więc zwolenników wśród osób, do których przemawia dłuższa dostępność na rynku, jako świadectwo dobrej jakości i użyteczności. Wśród poziomych modeli można wyróżnić modele jednoślimakowe lub dwuślimakowe. Zasada ich działania jest praktycznie ta sama, więc większość cech będzie wspólnych. Za przewagę wyciskarki dwuślimakowej uznać można jej wytrzymalsze wałki wykonane zazwyczaj ze stali (chociaż ultem wałków wyciskarek jednoślimakowych jest również wyjątkowo wytrzymałym materiałem) oraz efekt ich działania, czyli jeszcze dokładniejsze wyciśnięcie soku, nawet z tak trudnych produktów jak nacie czy nawet trawa pszeniczna czy igły sosny. Z dostępnych w naszej ofercie modeli wyciskarek poziomych polecić możemy modele takie jak Rhino byzoo, Oscar DA100Hurom GD + czy Hurom DT Chef, a z dwuślimakowych model Wellra Twin Gear czyli nowocześniejszego następce kultowego Green Stara.

Wyciskarka wolnoobrotowa dwuślimakowa - Wellra Twin Gear

Funkcjonalność wyciskarek poziomych

Niewątpliwą zaletą wyciskarek poziomych jest prosta budowa i niedużych rozmiarów części, które przekładają się to na łatwą obsługę oraz szybkie czyszczenie. Materiały wykonania części dostępnych w naszym sklepie wyciskarek to ultem i tritan, a więc tworzywa o wysokiej wytrzymałości i bezpieczeństwie w kontakcie z kwasami owocowymi. Mechanizm wyciskania jest prosty, ale wydajny. Wałek ślimakowy z łatwością miażdży produkty wyciskając sok, który przepływa przez niewielkich rozmiarów sitko (aby do soku nie wpadły większe cząsteczki) i wypływa dołem do pojemnika na sok. Pulpa jest dociskana i przepychana do przodu, którędy wychodzi dokładnie wyciśnięta. Najbardziej suche odpady dadzą modele posiadające regulator wylotu odpadów. W kwestii funkcjonalności za wadę wyciskarek poziomych uznać można niewielkich rozmiarów otwory wsadowe, które wymagają dużego rozdrobnienia wkładanych produktów. Z budowy tego urządzenia wynika również konieczność ciągłego używania popychacza, aby napychać składniki na wałek.

Części wyciskarki poziomej jednoślimakowej

Jakość soku

Niskie obroty wyciskarek poziomych, czyli poniżej 100-120 obr/min gwarantują wysoką jakość soku. Jednak im mniej obrotów tym lepiej, nie tylko ze względu na ilość składników odżywczych, ale również bezproblemowe przechodzenie zawartości w kierunku wylotu pulpy. Najmniejszą wartością obrotów w naszym zestawieniu poszczycić się może model Rhino Byzoo mający jedynie 44 obroty na minutę. Zawartość wyciskarki nie ulega nagrzewaniu i napowietrzaniu, przez co sok zachowuje wartości odżywcze, w tym enzymy.

Sok z wyciskarek poziomych może być gęstszy niż np. soki z sokowirówek lub sklepowe. Wyższa zawartość błonnika w soku może być uznawana za zaletę, chociaż niektórzy oczekiwać mogą wyższej klarowności. Gęstość soków będzie też zależna od użytych produktów – bardziej klarowne będą soki z soczystych owoców np. cytrusów, twardych warzyw i zieleniny. Trochę trudniejszymi produktami dla technologii poziomego wyciskania będą mięsiste owoce takie jak np. jabłko czy brzoskwinia oraz owoce o drobnych pestkach, których wyciskanie zagęści sok oraz może wymagać dodatkowego „przepchania” twardszym składnikiem.

Wyciskarki pionowe świetnie radzą sobie z twardymi produktami takimi jak marchew czy burak oraz zieleniną i ziołami. Gwarantuje to wyjątkowo wytrzymały silnik indukcyjny bezszczotkowy oraz wytrzymałe tworzywa modułu wyciskającego. Moc silnika w wyciskarkach poziomych może być różna, wśród modeli dostępnych w naszym sklepie są to 150W (Oscar DA1000), 200W (Hurom DT Chef) i najwięcej 250 W w modelu Rhino Byzoo. Duża moc silnika może okazać się przydatna przy robieniu większych ilości soku jednorazowo lub szczególnym upodobaniu do robienia soku z bardzo twardych składników. 

Wyciskarka pozioma jednoślimakowa Hurom GD +

Dodatkowe możliwości

Przeznaczeniem poziomej wyciskarki są głównie soki, których gęstość nie jest regulowana. Dodatkowym elementem zawartym zazwyczaj w zestawie jest przystawka homogenizująca (do przetwarzania). Ze względu na przyblokowany wylot soku, daje możliwość mielenia i mieszania składników, w celu uzyskania np. masła orzechowego, mleka roślinnego, gęstego koktajlu z obranych produktów czy ugniatania ciasta na makaron (dostępne są również przystawki formujące makaron). Jedynie niektóre wyciskarki dwuślimakowe takie jak np. Wellra Twin Gear Juicer posiadają w zestawie również sitko o większych oczkach do gęstszych soków.

Niewątpliwym atutem wyciskarek poziomych jednoślimakowych jest ich korzystna cena. Jeżeli nie jest to główne kryterium, warto jednak zastanowić się nad modelem dwuślimakowym takim jak Wellra Twin Gear, jeżeli jesteśmy przekonani co do wyższość modeli poziomych lub zainteresować się modelem wyciskarki pionowej, która również ma wiele zalet do zaoferowania.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 867 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-03
Obsługa na 6+
2024-05-22
Jestem zadowolona z zakupu- polecam
pixel